‘1. Kyzikos Heykel Sempozyumu’ Sona Erdi

Çin, Bulgaristan, Ukrayna, Gürcistan ve ülkemizden katılan toplam 10 heykel sanatçısının katılımıyla, 15 Haziran-15 Temmuz 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen 1. Kyzikos Heykel Sempozyumu” düzenlenen törenle sona erdi. 

Liman içi eski luna park alanında dün düzenlenen kapanış törenine; CHP Balıkesir Milletvekilleri Namık Havutça ve Ahmet Akın, Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız, Belediye Meclis üyeleri, CHP İlçe Başkanı Metin Uysal, muhtarlar, sivil toplum örgütleri temsilcileriyle vatandaşlar katıldı. 

“KYZİKOS’UN TAŞ İŞÇİLİĞİNDEKİ ÖNEMİ TARTIŞILMAZ”
Belediye Başkanı Hüseyin Sarı açılış konuşmasının ilk bölümünde Kyzikos’un taş işçiliğindeki önemini belirterek, “Biliyorsunuz ilkini düzenlediğimiz ve ismini verdiğimiz Kyzikos’un 3 bin 500 yıllık geçmişi var. Burası o zamanlarda kültür ve sanatın taş işçiliğinin merkezi, onun için burada çok sayıda mimar ve heykeltraş bulunuyordu. İlk heykel sanatı Erdek'te Sempozyum ile buluşma fırsatını yakaladı.” dedi. 

“BAŞKANLIĞIM SÜRESİNCE BU ETKİNLİK DEVAM EDECEK    “
Belediye Başkanlığı süresince bu etkinliğin devam edeceğini de belirten Sarı, “Ben belediye başkanlığım süresince bunu sürdüreceğim. Dilerim benden sonraki yöneticilerde bayrağı devralır. Bir gerçeği de hatırlatmak istiyorum, eğer Artemis’ten önce Kyzikos’ta ki Hadrianus Tapınağı bulunsaydı Dünya’nın 7. Harikası olacaktı. Heykellerin maliyetine gelince,  Erdek meydanlarında sergilenecek olan ve Sempozyumda yapılan 15 adet heykel ile sanatçıların konaklama maliyetleri belediyemize 120 bin liraya mal oldu. Normal şartlarda bugün bir heykel yaptırmaya kalksanız maliyeti bu miktarın çok çok üzerinde olacaktır. Bu vesile ile düzenlediğimiz sempozyuma katılan tüm heykel sanatçılarına ve Mimar Sinan Üniversitesi’ne teşekkür ediyorum” dedi. 

MİRZA VE MİLLETVEKİLLERİNDEN TAM DESTEK
Bandırma Belediye Başkamı Dursun Mirza'da yaptığı konuşmasında Büyükşehir Belediyesinin ve hükümetin dışladığı belediyelerle dayanışma içinde olduklarını belirterek Erdek belediyesine Bandırma belediyesi olarak desteğin devam edeceğini belirtti.
Milletvekili Namık Havutça, Mimar Sinan Üniversitesi Rektör'ü Prof. Yalçın Karayağız ve Milletvekili Ahmet Akın da birer konuşma yaparak bu tür etkinliklere destek olacaklarını ifade ettiler. 
Sanatçılara protokol tarafından ödüllerinin verilmesinden sonra toplu halde sergilenen heykel alanını da gezildi. (SAYİM ALKAZAK/ERDEK)