37 yıl önce Erdal Eren’i asan zihniyet...Mehmet Tüm

Gezi Parkı direnişi sırasında başına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davanın dördüncü duruşması bugün başladı.

Çağlayan Adliyesi 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya CHP’li vekiller Hilmi Yarayıcı, Mehmet Tüm ve Sezgin Tanrıkulu, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, CHP PM Üyesi Canan Kaftancıoğlu ve Ferihan Karasu, sanatçı Ataol Behramoğlu ve Berkin Elvan'ın ailesi ve yakınları katıldı.

“Berkin’in katilleri birileri tarafından bilerek ve isteyerek korunuyor!”

CHP’li Mehmet Tüm, Berkin Elvan’ın katillerinin korunduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Gezi Direnişi şehidi Berkin Elvan’ın duruşmasında çok açık şekilde katillerin korunduğunu görüyoruz. Berkin’in vurulması emrini veren, olayı sadece seyredip müdahale etmeyen, ateş ederek insanların Berkin’e yardım etmesini engelleyen polislerin yargılanmaması bunun en açık göstergesi. Ayrıca davada TÜBİTAK’ın sözümona iyileştirdiği görüntüler, ham halinden daha bozuk şekilde mahkemeye sunuldu. Bu görüntülerde avukatların da dile getirdiği çeşitli uyumsuzluklar var. Berkin’in katilleri birileri tarafından bilerek ve isteyerek korunuyor. Muhtemelen sanık sandalyesinde yargılanan polise de göstermelik bir ceza verilerek konuyu kapatmaya çalışacaklar. Bu davayı adına mahkeme dedikleri bu salonlarda kapatsalar da, halkın vicdanında hiçbir şekilde kapatamayacaklar. Biz Berkin’in katillerini, ona emri verenleri çok iyi tanıyoruz. Bu dava sadece ailelerin, sivil toplumun veya milletvekillerinin değil; adalete olan inancın, Gezi Direnişi’nin savunduğu değerlerin, kısaca tüm halkımızın davasıdır.”

“37 yıl önce Erdal Eren’i asan zihniyet, Berkin’e verilen ölüm emriyle tekrar zuhur etmiştir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını eleştirirken kullandığı “Sözde ileri demokrasinin beşiği ülkelerde en temel hak ve özgürlükler fütursuzca katlediliyor. Bizden, bu tabloya sessiz kalmamızı istiyorlar, köşemize çekilmemizi, adaletsizliğe boyun eğmemizi, çocukların kanları üzerine inşa ettikleri zulüm düzenine rıza göstermemizi bekliyorlar” sözlerini hatırlatan CHP’li Mehmet Tüm, konuya ilişkin “AKP Genel Başkanı Erdoğan Kudüs meselesine ilişkin İsrail’e ‘çocuk katili bir yönetim’ diye söz etmişti. Erdoğan’ın İsrail için söylediği zulüm düzeninin aynısı ne yazık ki AKP Başkanı olarak yönettiği ülkemiz için de geçerlidir. Bundan 37 yıl önce Erdal Eren’i asan cuntacı zihniyet, Gezi Direnişi’nde Berkin’e, Ali İsmail’e ölüm emri vererek tekrar zuhur etmiştir. Ne yazık ki bugünkü siyasi iklimde, çocuk katilleri, çocuk tacizcileri, çocuk istismarcıları çocuklardan daha fazla korunmaktadır. Bugünkü duruşmada görüldüğü gibi, Berkin’in katilleri de çeşitli şekillerde korunmaktadır. Bu faşizmi mücadele ve dayanışma azmi yenecektir.” dedi.

Mahkeme tarafından ara kararların açıklanması için duruşmaya ara verildi.​