Adramytteion Antik Kenti kalıntıları Ören Mahallesi Altında

Adramytteion Antik Kenti kalıntıları Burhaniye Ören Mahallesi yerleşim yeri altında ortaya çıktı. 

Adrmytteion antik şehri Burhaniye ilçesi sınırları içinde bulunan Ören Mahallesi mevkiinde  1950 lı yıllardan itibaren bilinçsiz konut yapımı sebebiyle  yerleşim alanı içinde toprak altında kalırken çok sayıda antik kalıntının kontrolsüz ve denetimsiz yerleşim  nedeniyle yok edildiği iddia ediliyor.

 Adramytteion Antik Kenti Antik çağ tarihçilerinden özellikle Strabon, sonrasında Heredot ve Stephanos Byzantinos’un eserlerinde görkemli yerleşimleri bahis konusu edilen bir kent olarak biliniyor. Bugünkü Ören bölgesinde kurulu olan eski şehir aynı zamanda  önemli bir limana sahip olarak bölgenin ticaret merkezi olduğu antik çağ tarihçileri tarafından vurgulanmaktadır.  Adramytteion’un Lidya döneminde, M.Ö. 6’ınca yüzyılda Lydia kralı Alyates’in oğlu Adramys tarafından kurulduğu tezi olduğu gibi, şehrin bölgede Lidya döneminden yaklaşık bin yıl önce yaşamış Anadolu halklarından Luwi’ler tarafından kurulduğu ve isminin “Adra-Mudra” olduğu tezi de ileri sürülmektedir. Kalkolitik dönemden başlayarak yerlşim yeri olan bölgede 2008 yılında başlatılan  kazılarda ortaya çıkarılan Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait buluntular ortaya çıkarılmaya devam etmektedir.

Antik Kent kazılarının Ören Tepe mevkiinde devam eden çalışmaların bu yılki bölümü iki kilise üzerinde yoğunlaşırken aklaşık 40 kişilik ekiple Temmuz ayında başlayan çalışmaların  tamamlandığı bildirildi.  Mimar Sinan Üniversitesinden Dr. H. Murat Özgen’in başkanlığında, 2012 yılından beri devam eden Adramytteion kazılarının bu yılki bölümü tamamlanırken bölgeyle ilgili imar planının kabul edildiği öğrenildi.

BANDIRMA GERÇEK- MEHMET LEVENTOĞLU