Akbank Sektöründe Türkiye Vergi Şampiyonu Oldu

Hallkımızın Türkiye de hizmet veren bankalara karşı olumsuz bakışı devam ediyor. Özellikle tüketici kredileri banka kartları  ve bankacılık hizmetlerinden alınan yüksek faiz ve komisyonlar nedeniyle  tüketici kitlenin kişisel harcamaya ayırabileceği  kısıtlı bütçelerin bir şekilde bankaların hesaplarına kar olarak aktarıldığı zannı Türk halkınca kanıksanmış durumda. Bu durumun en büyük somut kanıtı olarak bankaların  her yıl giderek artan oranlarda açıkladığı büyük karların medyada yer  almaya devam ediyor olması gösterildi .

Türkiye'de geçtiğimiz yıl en büyük vergi veren banka belli oldu

Anadolu Ajansından alınan bilgiuye göre   Akbank, 2016 yılında Türkiyede sektöründe tahakkuk eden kurumlar vergisinde özel sektör vergi şampiyonu oldu

Akbank'tan yapılan açıklamaya göre banka, 2015 yılı faaliyetleri ile ilgili olarak 738 milyon lirayla Türkiye'nin en çok vergi veren özel sektör kuruluşu olarak belirlendi.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanı Bülent Sarıgül, bankanın bu başarısından dolayı Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer'e bir plaket verdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Suzan Sabancı Dinçer, Akbank'ın Türkiye ekonomisine tüm gücüyle destek sağladığını bildirdi.

"Biz Türkiye'nin bankasıyız. Önceliğimiz her zaman Türkiye oldu." diyen Sabancı Dinçer, şunları da kaydetti:

"Yenilikçi ve özverili çalışmalarımızla, yurt içinde ve uluslararası düzeyde yarattığımız tüm kaynakları, Türk ekonomisinin güçlenmesi için kullandık. Verdiğimiz krediler, yarattığımız istihdam, desteklediğimiz sosyal sorumluluk projeleriyle bütün enerjimizi her zaman ülkemizin geleceğine adadık. Vergi vermek bir vatan görevi. Vergi mükellefi olarak bütün yükümlülük ve sorumluluklarımızı eksiksiz yerine getiriyor, ülkemizin gelişmesine katkı sağlıyoruz. Bu nedenle bizim için, bütün Akbanklılar için, özel sektörde en yüksek vergiyi veren kuruluş olmak çok önemli bir başarıdır. Bu başarımız ile hepimiz gurur duyuyoruz."

BANDIRMA GERÇEK