AKP CHP Görüşmeleri bitti ..SONUÇ?_

AK Parti ve CHP'den koalisyon ön görüşmelerinin 3.kısmı gerçekleştirildi.

Tarafların talepleri üzerine yapılan tespitler  sonrası açıklamalar geldi. Haluk Koç, görevlerinin sona erdiğini belirterek "Bundan sonrası Sayın Davutoğlu'nun alacağı karara bağlı" derken; Ömer Çelik ise görüşmelerin nezaket içerisinde geçtiğini söyledi.

AK Parti ve CHP koalisyon heyetleri, son koalisyon toplantısını yapmak üzere Ankara Palas Devlet Konukevi’nde yaklaşık 7.5 saat süren görüşme sonrası CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç'tan bir açıklama geldi.
"Biz bize verilen görevi bu akşam itibarıyla sonuçlandırmış oluyoruz" diyen Koç, koalisyonla ilgili kararın artık Davutoğlu'nun alacağı karara bağlı olduğunu söyledi.
Koç açıklamasında özetle şunları söyledi:
"Biz günlük çalışmalardan sonra genel başkanımıza o günün muhasebesini sunuyoruz. Hangi alt başlıklarda ne önerilerimiz oldu ne karşı öneriler geldi... 5. toplantıyla ilgili detayları da kendisine sunacağız. Temel sorumluluklarımızı bilerek bu sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Bundan sonrası Sayın Davutoğlu'nun alacağı karara bağlı. Biz bize verilen görevi bu akşam itibarıyla sonuçlandırmış oluyoruz.

Olumlu ya da olumsuz diye bir tespitte bulunmuyoruz. Farklılıklarımız da var, benzer düşündüğümüz konular da. Biz çalışmamızı yaptık, bu kritik gündemde ülkenin hükümetsiz kalmaması için siyasi ödevimizi yerine getirdi."

Koç'un ardından AK Parti heyetinde yer alan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik bir açıklama yaptı:
Hükümet kurma süreci kapsamında yaptıkları ön görüşmelere yoğun emek harcadıklarını söyleyen Çelik, "Yaklaşık 35 saat toplantı yaptık. Yoğun emek verdiğimiz bir süreç oldu. Bize verilen görev çerçevesinde konu başlıklarının hepsini tamamlamış bulunuyoruz. Parti kurullarına gerekli sunumu yapacak duruma geldik" dedi.
Bundan sonra kararı Genel Başkan Davutoğlu ve partinin yetkili kurullarının vereceğini kaydeden Çelik CHP ile yapılan görüşmelere ilişkin şunları söyledi:
"Değerlendirmelerin açık bir şekilde yapıldığı, gerekli nezaketin titizlikle korunduğu bir süreç yaşadık. Sağlıklı bir şekilde gerçekleşti. Bütün bu sonuçları Genel Başkanımıza arz edeceğiz. Bizim çalışmamız bu aşamada tamamlanmıştır. Şüphesiz anlaştığımız alanlar var, anlaşamadığımız alanlar var." 
Görüşmeye, AK Parti'yi temsilen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır ile milletvekilleri Taha Özhan, Mücahit Arslan, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Lütfi Elvan, CHP'yi temsilen ise Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke, Faik Öztrak, Murat Özçelik, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Genel Başkan Başdanışmanı Rasim Bölücek katıldı.

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, heyetlere katılan yeni isimler oldu.

Habe r Merkezi