Atina'da Orman Yangını Felakete Dönüştü..Yüzlerce Ölü ve Yaralı

 Bandırma Sosyal Medyasında yoğun şekilde geçmiş olsun ve taziye mesajları paylaşılan Atina yakınlarında çıkan ve hızla yayılarak  felakete dönüşen orman yangınları son açıklanan  bilgilere göre  en az 74 kişiyi öldürdü. Ölü sayısının çok daha fazla olduğu iddia edilirken  kadın ve çocuklardan oluşan yüzlerce yaralı olduğu  söyleniyor. Edinilen  bilgilere göre  tatil için bölgeye gelen  binlerce turist ve bölge sakinlerinin araba ve otobüslerle, yürüyerek, teknelerde ve derme çatma araçlarla çaresizlik içinde yaşama tutunmaya çalışırken  bazı insanlar Ege denizi  sularına dalarak  güvenli yerlere  yüzerek ulaşmaya çalıştığı gözleniyor.

Gazetemize Ulaşan fotoğraf ve videolarda yanmış  tatil köyleri, yanarak hurda olan  arabalar ve yanan çiftlikler yer alırken Edinilen bilgilere göre can kaybının yüksek olmasına neden olan asıl unsurun yangından kaçmaya çalışanların  tahliye yollarında sıkışması olduğu iddia edilirken  bazen sadece birkaç metre uzaktaki ağaçların arasından geçen alev duvarları ile boğucu bir dumanın içinden geçmek zorunda kalmak pahasına ölüm riskine girmek zorunda kalanların olduğu gözlendi..
Yunanistan'ın Başkentine  yaklaşık 30 km mesafede olan  Kineta ve Rafina ve Mati çevresinde bulunan en büyük iki yangın sahasının bulunduğu bölgelerde  kaçmaya çalışan turist ve yerel sakinlerin  dumandan  boğulduğu açıklandı.  45 ayrı yerde çıktığı belirtilen Orman yangını önleme ekiplerinin yangına geç müdahalede bulunduğu iddia edilirken askeri birliklerce  yangın önleme devriyeleri için özel olarak eğitilmiş birimler gönderildi ve yetkililerce yardım için Avrupa Birliği'nden talepte bulunuldu. Orman yangınları konusunda tecrübeli filoya sahip olan Türkiye'den yardım talep edilip edilmediği ise henüz  netlik kazanmadı.

Salı günü sona eren 24 saatlik bir süre içinde, 47 sayıda çıkan yangınların en azından bazılarının kasten ayarlandığını öne sürülürken  Avrupa'da ve bölgede hüküm süren  olağandışı sıcak ve kuru havanın oluşturduğu  sıcaklık  İsveç ve İngiltere de dahil olmak üzere birçok ülkede önemli yangınlara yol açtı.  Bilim adamlarının öne sürdüğü iddialar ise  Isı dalgalarının  Atmosferdeki artan sera gazı, güneşin sıcaklığını daha fazla tutması suretiyle  ve küresel olarak sıcaklıkları yükselmesi olarak ifade ediliyor.. Sırasıyla daha sıcak bir iklim, hava ve okyanus akıntılarının gezegen etrafında hareket etme şeklini değiştirerek, Akdeniz gibi bazı yerlerde sıcaklıkları daha da artırabileceği iddialar arasında.

 Başbakan Alexis Çipras, yangın  kurbanları için üç günlük ulusal yas ilan etti.

Bandırma kamuoyu komşu ülkede cereyan eden bu üzücü olay nedeniyle sosyal medya paylaşımlarında yoğun olarak üzüntülerini paylaşırken  geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

BANDIRMA GERÇEK - HABER MERKEZİ - foto KAYNAK NEW YORK TİMES-23-07-2018