Aydemir Gürel Bandırma'da Konuştu

Bandırma'da 'Halkın Seçeneği Güçleniyor' buluşması
Türkiye Komünist Partisi'nin ülkenin pek çok yerinde düzenlediği "Halkın Seçeneği Güçleniyor" toplantıları bu kez Bandırma'da yapıldı.

TKP Genel Başkanı Aydemir Güler'in katılımıyla gerçekleştirilen "Halkın Seçeneği Güçleniyor" konu başlıklı  toplantısı   Bandırma Santral Kültür Merkezi'nde yapıldı.

TKP Bandırma İlçe Örgütü nün organize ettiği toplantıya yoğun katılım olurken etkinlik  TKP kurucuları Mustafa Suphi ve arkadaşlarının anıldığı ve örgütlenme çağrısının yapıldığı sinevizyon gösterisiyle başladı.

Toplantı konuğu TKP Genel Başkanı Aydemir Gürel Suriye'deki son gelişmeler ve Afrin operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Güler konuşmasında  son günlerde NATO'ya yapılan çağrılardan söz ederek "Daha bugün ekranlarda ‘Ey NATO, Ey NATO…' diyor. NATO yapacağını yaptı işte. Suriye’yi bölmek istiyordu ve Suriye’yi bölmek için bu işi milliyetçi bir hezeyanla, zevk alacak, keyif alacak ve iktidarını sürdürmek için her şeyi yapabilecek olan Tayyip Erdoğan’ı görevlendirdi. NATO yapacağını yaptı. NATO Türkiye’yi yalnız bırakmadı" dedi.

HDP ve CHP'nin AKP karşısında gerçek bir alternatif veya muhalefet olamayacağını vurgulayan Güler, TKP'nin ise bu ülkede gerçek bir seçenek olduğunu ve ülkenin dört bir yanında güçlenme mücadelesini sürdürdüğünü belirtti. “Basın bize yer vermiyor, insanlar bize oy vermiyor diye ağlanacak değiliz. Her yerdeyiz. Üçüncü havalimanı inşaatına haklarını alamadıkları için yürüyen işçilerin yanında biz vardık, dizi sektöründe ücretlerini alamayan set işçileri iş bıraktığında biz vardık. 2 ay önce metal işçilerinin toplu sözleşmeleri tıkandığında hükümet OHAL yetkisini de patron için kullandığı için grevi yasakladı; ‘Ulusal güvenlik’ dedi onu dedi bunu dedi. Sektördeki küçük sendikalardan biri “ben bu kararı tanımayacağım ve tarih geldiğinde greve çıkacağım” dedi. O tarih gelmedi çünkü bu çıkış patronların geri adım atmasına yetti. Türkiye’de bizim ihtiyacımız olan zemin yok değil. Türkiye’de başka şeyler de var evet çok değil ama bizim ihtiyacımız olan şey bir ışık huzmesi. Türkiye sadece kaderine boyun eğenlerden, ensesine vurulup lokması alınanlardan, ‘çalıyor ama Müslüman adam’  diyen salaklıktan ibaret değil. ‘Türkiye’de vatandaş yok artık, hakkınız yok” denildiğinde “Kusura bakma ama ben işçiyim ve haklarım var” diyenler var. Sayı çok mu? Hayır çok azız ama varız."dedi.

Etkinlik,TKP ye yeni katılımcılarına  rozet takılmasıyla sonlandı.

TKP Genel Başkanı Aydemir Güler toplantı sonunda  www.bandirmagazete.net'e yaptığı özel açıklamada "Bandırma; Türkiye’nin dinselleşmesine karşı direnç gösteren, bölgesinde önemli bir yerleşimdir. Hem de artan ölçüde ve artacağı da gözüküyor bir gençlik kenti haline geliyor, bir öğrenci kenti haline geliyor. Batıdaki pek çok yerleşim emekli kenti sahil kasabası eğilimine girerken genç ve aydın insanların yaşadığı şehirler haline dönüşüyor. Bandırma’da bu kentler arasına girdi. Dolayısıyla Bandırma’daki örgütlenmenin çok önemli bir gençlik damarına oturması gerekir, sağlıklı olan budur. Sanırım salonda da bu gösterge oluştu” dedi.

 

BANDIRMA GERÇEK- Edit..HAYRETTİN İLDAM -KAYNAK  SOL HABER-