Bakan Fakibaba Bandırma Biyoteknoloji Merkezi'ni Açtı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, çeşitli açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Balıkesir'e geldi ve Bandırma Biyoteknoloji Merkezi açılışına katıldı. Bandırma Koyunculuk Araştırma Müdürlüğü ülke cifticerimize ve koyun üreticilerine yaptığı araştırmalarla koyun ırklarının en verimli hale getirmek icin yerli ırklar yetiştirip sürü sahiplerinİ destekliyor. Enstitü  üreticiliği  daha ileri götürmek icin nanoteknoloji içerikli çok büyük labaratuvar  yatırımı yaptı .Bakan Fakibaba'nın katıldığı törende Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı çiftçilere 150 ton Mısır slajı hibe etti.

 Biyoteknoloji Merkezi’nin açılışında konuşan Başkan Fakibaba  yaptığı konuşmada kadın üreticilerin hayvancılıkta başarılı olduğunu belirtti ve bunun devam etmesini diledi. Bakan Fakıbaba, Türkiye’nin tarım ve hayvancılık konusunda 3 yıl içerisinde lider  bir ülke haline geleceğini söyledi. Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı'nın da  katıldığı ve bir konuşma yaptığı  açılışın ardından genetik, hayvan besleme, su ürünleri, biyokimya gibi alanlarda çalışmaların yapılacağı Biyoteknoloji Merkezi’ni gezen Bakan Fakıbaba, burada kurs gören kadınlara karanfil vererek, merkezin laboratuvarlarını inceledi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Vali Ersin Yazıcı daha sonra Bigadiç ilçesinde Et ve Süt Festivali’ne katıldı. Stantları gezen ve Anneler Günü dolayısıyla kadınlara çiçek veren Bakan Fakıbaba, yöresel yemekleri tattı. Balıkesir’in önemli bir kültür ve turizm kenti olması yanında gıda, tarım ve hayvancılıkta da önemli bir şehir olduğuna dikkati çeken Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Gıda, tarım ve hayvancılıkla uğraşan esnaf kardeşlerim Türkiye’nin en fazla onurlu, en fazla da istikrarlı para kazanma fırsatına sahip olacak kardeşlerimiz olacaklardır. Kadın kardeşlerimiz ve genç kardeşlerimiz de köylerde tarıma önem verdiklerinde, ürettiklerinde siz Türkiye’yi görün. Türkiye uçacak Allah’ın izniyle. Sizlerin sayesinde uçacak. Balıkesir, hayvancılık ve tarım ile ilgili çok önemli bir merkez. Zaten hep diyorum tarım, gıda ve hayvancılık ile kimsenin kuşkusu olmasın. Sadece bu bölgenin değil dünyanın önemli gıda tarım ve hayvancılık ülkesi olacağız. Bu konuda önemli projelerimiz var.”dedi.