Bakan Yardımcısı da Kömürle Çalışan Termik Santrale Karşı!

 

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, prensip olarak kömürle çalışan termik santrale karşı olduğunu söyledi.
CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Balıkesir’in Bandırma ilçesine bağlı Şirinçavuş Mahallesi’ne yapılması planlanan termik santral için Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ı makamında ziyaret etti.
Bandırma Şirinçavuş Mahallesinde yapılması planlanan Termik santrallerin doğaya ve insan sağlığına vereceği zararların bölge halkında yarattığı kaygıyı Bakan Yardımcısına aktaran Havutça, Bakanlığın bu projeleri tekrardan gözden geçirmesini istedi.
Havutça, kurulduğundan bu güne değin çevresindeki tüm varlıklara sürekli zarar vermekte olan termik santralin kurulacağı alanın çok iyi analiz edilmesi gerektiğini, Bakanlığın bu gibi önemli konularda daha titiz olması gerektiğini vurguladı.
Yapılması planlanan termik santralin yaratacağı kirliliğin, insan sağlığı, tarımsal üretim, doğal yaşam, yüzeysel ve yer altı suları üzerindeki zararlı etkilerinin aynı zamanda Erdek Körfezinde yaratacağı tahribatında Bakanlığın göz önünde bulundurmasını istedi.
Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Havutça’nın ziyaretinden dolayı mutluluk duyduğunu, Şirinçavuş Mahallesi’ndeki termik santralle ilgili; ’’sayın vekilimizin ve bölge halkının hassasiyetlerini dikkate alacağım, prensip olarak da Erdek Körfezini kirletecek kömürle çalışacak termik santrale de karşıyım’’ dedi.