Balıkesir Büyükşehir Başkan A. Adayı Mehmet Tüm "Önseçim Emeğe Saygı,Tüm Üyelere Saygıdır."

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı ve 25-26. dönem Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm; CHP başkan ve meclis üyesi adaylarının  tüm üyelerin katıldığı  önseçimle belirlenmesi gerektiği şartı üzerinde neden  ısrarla durduğu açıklamalrını gazetemiz ziyaretinde açıkladı. Tüm " Siyasi hayatımın her döneminde demokrat olmanın gereklerini  yerine getirdim her seçimde Önseçim"i savundum ve bu seçim de de adayların  sandıkla belirlenmesi   konusunda Genel Merkez'in hasasiyetle üzerinde durması gereken bir numaralı konudur" dedi 

 2019 Mart yerel seçimleri adaylık belirleme yöntemi üzerinde düşüncelerini açıklıkla dile getiren Mehmet Tüm şu açıklamaları yaptı.

YARGI DENETİMİNDE OLMASI ŞART DEĞİL AMA..

" Önümüzde bir yerel seçim var. Yerelde yerel  insanlar sandıkla  karar vermeli. Yerelde şunu söylüyorum . Cumhuriyet Halk Partisinin  25 Bin tane parti üyesi var Balıkesir'de . Mutlaka yargı denetiminde olmayabilir. Örgüt denetiminde olabilir.  Üye sayısı tatmin edici olmuyorsa  Partiye çok yakın destek veren Sivil toplum örgütleri  var.  ADD,ÇAĞDAŞ YAŞAM DERNEĞİ,sendikalar var..Onların da üyelerini katın 50 Bin insan oy kullanır! Burada hangi ismin karşılığı varsa o çıksın.

Ön seçim nedir? Kendi adayını seçen partide gerçek bir mücadele heyecanı heyecan oluyor. İnsanlar diyorlar ki: Bu adayı biz seçtik, biz sahiplenmeli başarısını yükseltmeliyiz. Ama atama ile gelen kişi yeterince sahiplenilmiyor. İnsanın doğasında bu var. Atamayla gelen de yüzünü tabana çevirmiyor. Tam tersine kendilerini atayanlara çeviriyor . Bu yöntem doğru bir yöntem değil. Sosyal Demokratların en başarılı olduğu dönemlerde parti içinde kanunla  parti içi demokratik seçimler vardı. Zorunluydu ve başarılı oldu.  Sağ sol fark etmiyor tüm siyasi partilerde olması gereken insani bir durumdur bu. CHP bu konuda öncü konumunu sürdürmelidir.

1980 ANAYASASINDA BİLE ÖN SEÇİM ŞARTI VARDI

1954 te de güçlü iki parti vardı.Ve önseçim kanunla mecburiydi . 1980 lere kadar yargı denetimi zorunludur. O zaman Türkiye'nin okuma yazma oranını bir düşünün şu anla kıyaslanamaz. 1980 Anayasasında da var düşünün ve Özal döneminde çıkartılan yasayla bu ön seçim zorunluluğu  kaldırıldı. CHP olarak o günden bu yana bizde onlara benzedik. Ön seçim yapmıyoruz. Gerekçe olarak söyleniyor. Evet Yapacağız ama bizim üyemiz çok sağlıklı değil!. Ben bunu üyelerimize hakaret olarak kabul ederim. Çünkü bu üye İlçe Başkanını seçiyor. İl Başkanını meclis üyelerini Mileltvekillerini seçiyor . Kuurultay üyelerini Genel Başkanını seçiyor oraya kadar tamam sorun yok  ama iş aday belirlemeye gelince hayır sen seçemezsin demek çok ağır bir durum. Oysa bizim partimizin üyeleri hepsi sorgulayan insanlardır. Çoğunluğu Lise Üniversite mezunu. Bakın Bandırma'da geçen seçim aldıysak ön seçim sayesinde aldık önce 2 adayımız sandıkta yarıştı bir isim belirlendi daha sonra  kaybeden arkadaşımız geldi Meclis üyesi oldu küsmedi kol kola  tüm üyelerimizi harekete geçirdik barış içinde seçim zaferi elde edildi. 

Aslında bunu tüm Türkiye de yapabiliriz. Bu yöntem parti üyeliğine ilgiyi daha da arttıracaktır. Başarı da kendiliğinden gelecektir.Bakın İstanbul'da 250 bin üyemiz var. Muharrem İnce çağrıda bulunuyor. Sandık koyun aday olayım diyor. Sorun bu 250 bin insanı nasıl harekete geçireceksiniz. İşte çözüm burda. Ön seçim yaparsanız üyeler seçtikleri adfayların kazanması için her üye en az 10 kişiyi etkilediği taktirde bu 2,5 Milyon insan eder. Yoksa yeterli enerjiyle harekete geçiremezsiniz. Bakın Tarihte başarılı olan her seçimde ön seçimle gelen adaylar vardır. Ahmet İsvan,Nurettin Sözen. Karayalçın,Dalokay. Artık parti demokrasinin gereğidir ön seçim. Emeğe saygı üyeye saygıdır. Tabana saygıdır. Üyeyi etkisiz duruma getirmemek gerekiyo. Şunu düşünür artık ben milletvekilimi seçemiyorum Belediye Başkanımı seçemiyorum ne yapıyorum sadece İlçe örgütü başkanını seçiyorum bu doğru yöntem değildir. Seçimde başarının tek anahtarı ön seçim değildir elbette ama başarının koşulu ön seçimdir.

Bunu Sosyakl Demokrat bir partinin asla taviz vermemsi lazım.

PARTİ ÜYESİ OLMAYANLARIN ADAY OLMASI DOĞRU DEĞİL

Öte yandan bir sıkıntımız daha var. Bir genelge geldi. Artık hiç parti üyesi olmayan arkadaşlar da aday olabiliyor. Ben bunu da doğru bulmuyorum. Bir partide bir yere gelmek için bir emek vermesi gerekir. Batı da da böyledir. Parti kademelerinden geçilmesi emek verilmesi azım. Şimdi bakıyoruz Kota yok! Dışardan başvurup gelen herkes aday olabilir. Dünyada ideolojiler bitmedi ve varolmalı. Sosyal Demokratların dünya görüşü herkesi kucaklamaktır.Din,mezhep  dil ,etnik ayrımı yapmadan herkesle kucaklaşmaktır. İdeolojimiz bu ve buna bağlı kalmak zorundayız. Yıllardır başka parti veya görüşte olanların halka kabule ettirilmesi de kolay değil zor sonuçlar da kötü.. Geldiği yerden de bu bize ihanet etti diye değerlendiriliyor,gelinen yer de benimsenmesi sıkıntılı oluyor.. O yüzden parti yıllarca parti içinde emek veren kendi evlatlarına destek vermeli. Onları öne çıkarılmalı. Sol adaylardan sağdan oy alabilirsiniz! 1974 te Ecevit Sol dediği için herkesten oy alarak iktidar oldu. Toprak işleyenin su kullananın dedi Bu düzen değişmelidir dedi kazandı.

BU PARTİNİN ÜYESİYİM DİYEN HERKES KAHRAMANDIR

Ben 30 yıldan bu alandayım .Ben şahsen geçen dönemde de dedim . SANDIĞI KOYMAZSANIZ BEN ADAY DEĞİLİM!.  Ön seçim isteyen her üyeye  gider ,halka gider anlatır onların derdini dinler. En ölumlu yöntem budur. Ben Parlamentoda hep tabanı düşünerek konuştum. Bizim derdimiz yerelde de, genel de de iktidar olmaktır. Vatndaşa güven vermeliyiz. 9 seçimdir iktidar olamıyorsak tüzüğümüzü programımızı her şeyimizi yeniden ortaya koymamız gerekiyor.

Kendi üyelerimize sahip çıkmalıyız..Bu kadar baskı zulüm sıkıntıya rağmen halen ben bu partinin üyesiyim diyorsa hepsi birer kahramandır. Üyelerimiz neden burada çocuğum işe girecek yada başka bir çıkar bekliyorum demiyor ben Cumhuriyetin değerlerini savunuyorum. Bu ülkenin tek adamla yönetilmesini istemiyorum,kadın erkek eşitliği ,toplumda barış istiyorum .İşte bunun için buradalar. Atatürk ün bize bıraktığı ülkeyi en iyi şekilde sahiplenmek durumundayız. Faydacı düşünen gider AKP'ye sistemden düzenden pay alır. Cumhuriyet Halk Partisi üyesiyim demek bedel ödemek demek. Kolay değil. Nereye giderseniz gidin hiç bir kurumda işe girmek için  ben Cumhuriyet Halk Partisi üyesiyim de diyemezsiniz, önce işte  gidin Bandırma İlçe Örgütüne AKP'ye üye ol gel denir. Yoksa işe alınmıyorlar. Bırakın bu fedakar üyeler kendi adayını kendi seçsin.

İŞÇİ SINIFINDAN ÖNE ÇIKAN  ARKADAŞLAR  VARSA ÖRGÜTLER  ONLAR İÇİN  DESTEK OLMALI

İşçi sınıfndan öne çıkan bir arkadaşımız varsa. Parti örgütü onu sahiplenip aday olmasına destek verilmeli . Belediye Meclisi üyelik adaylarına asgari ücret çalışanlarından kadınlardan almayacaksın, birikimine bakacaksın kenti idaresine her kesimden aday alınmalı elitlerden oluşan meclis bizi temsil etmez." dedi.

BANDIRMA GERÇEK - MEHMET LEVENTOĞLU- - 26-10-2018