Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Genel Kurulunda Değişime Geçit Yok

Balıkesir Gazeteciler Cemiyetinde Değişime Geçit Yok.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin güven yenileyen yönetimi görev paylaşımı yaparken yeni yönetimde  BANDIRMA gazetecilere yardımcılık görevi verilen  bir iki isim dışında yer alamadığı  dikkatlerden kaçmadı. İktidara yakın isimlerden  oluşan BGC Yönetim kurulunda il bazında muhalif gazeteci isimlerine görev verilmemesine özen gösterilmesi  medya dünyasında manidar karşılanırken  kökeni Kuvayi Milliye'ye dayanan  BCG'nin yönetimde önemsediği tek sesli  tercih yönteminin cemiyete güç kaybı yaşattığı iddia edildi.. 

Konuyla ilgili Marmara Son Söz haber sitesinde paylaşılan habere yer veriyoruz:

Yönetimde  Görev Paylaşımı Yapıldı

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin güven yenileyen yönetimi görev paylaşımı yaptı. 

Tek listeyle gidilen seçimlerde Ramazan Demir başkanlığındaki ekip, genel kurula katılan tüm üyelerin oylarıyla yönetime seçildi.  Bandırma ve Edremit Körfezi'nin de 2'şer isimle temsil edildiği yönetim kurulundaki üye sayısı 8'den 10'a çıkarıldı.

BGC'nin yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Ramazan Demir, Coşkun Yaman, Doğan Alpaslan, Ümit Babacan, K. Ceren Yıldırım, Mahmut Acaröz, Ali Osman Ata, Devrim Derin, Bekir Terzioğlu, Göktuğ Şeremetli, Bahadır Demirçeviren.

Yeniden Balıkesir Gazeteciler Cemiyet Başkanlığına  seçilen Ramazan Demir, 130 yıllık Balıkesir basınında iz bırakan ve içinde çok sayıda Bandırma'lı gazetecilerin bulunduğu çok sayıda ismi de yâd etti.

Yapılan oylamada yeniden seçilen Başkan Ramazan Demir kürsüde şunları söyledi:

" Hasan Basri Çantay ve Mustafa Necati gibi Türkiye'nin iki değerinin imzasını da taşıyan 130 yıllık geçmişe sahip  Balıkesir Basını adına önemli bir gün bugünde .böylesine geniş katılımın sağlandığı,  adına ve camiaya yakışan ortamlarda gerçekleştirilen bir genel kurulda daha bir arada. Dayanışmanın en güzel en canlı örneğini sergiliyor. Biz bunu, bundan 55 yıl önce Merkez, Güney Marmara ve Körfez gazetecilerinin omuz omuza vererek sağlam temeller üzerine kurdukları Balıkesir İli Gazeteciler Cemiyeti'nin birleştirici, bütünleştirici gücüne bağlıyoruz.

Başta Cemiyetimizin kuruluşunda imzaları bulunan Münir Yenal, Cevdet Demiray, Cahit Albayrak, Ekrem Balıbek, Nejat Akpınar, Güngör Gezer, Şadi Kural, Ali Gezer ile Reşit Kıpçak olmak üzere

Ayvalık'tan Avni Baskın, Rıza Conkbayır, Ali İnsan Irmaklı,  Kemal Uysal Kolonyalı, Naci ve Metin Uğral kardeşleri, Burhaniye'den Turhan Savaş abimizi, Bigadiç'ten Hasan Çakmak'ı, Dursunbey'den Mehmet Elmacı ile İsmail Öneş'i Bandırma gazeteciliğinin bir dönemine damga vuran isimleri

İzzettin Yaşbek.. Ekrem Özüredi.. Zeki Yücel.. Hüseyin Cahit Yalçın..  İrfan Sayılı.. Şemsi Aran.. Nihat Özbek.. İzzettin Pesen.. Halil Nusret Ertüz'ü.. ve geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz Hasan Basri Atılganer'i. Erdek Basın tarihine adını yazdıran Orhan Issızlar.. Suat Ulgay ile Tuncay Ertan'ı..Edremit Körfezi'nden Saadettin Öcal ile Hayati Çelik ustalarımızı, Gönen'den Zeki Yücetürk, Sait Argeşo, İhsan Öz'ü.. Susurluk'tan Hadi ve Şadi Kural kardeşleri.. Manyas'tan Ali Osman Usta'yı ve isimlerini sayamadığım Balıkesir basının isimsiz kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum. Gerçek manada kutsal mesleğin temsilcileri olan siz meslektaşlarımı da selamlıyorum."

Yeni dönem hedeflerinin belirlendiği toplantıda BGC Medya Merkezi bünyesinde, yerel medyaya nitelikli eleman kazandırılması amacıyla "Gazetecilik Akademisi" açılması kararlaştırıldı.Basın alanında Türkiye’nin ve Balıkesir’in en eski meslek örgütleri arasındaki Gazeteciler Cemiyeti yönetimi yeni dönem hedeflerini belirlemek amacıyla bir araya geldiği ilk toplantısında görev dağılımı yaptı. Otel Basri’de geçen hafta Cemiyete kayıtlı 238 üyeden 171’inin katılımıyla gerçekleştirilen genel kurulda oy birliğiyle güven tazeleyen Ramazan Demir başkanlığındaki yönetimde başkan vekilliğini DHA Balıkesir Muhabiri Coşkun Yaman üstlendi.Yönetim Kurulu üyeleri kendi aralarında yaptıkları görev dağılımında başkan yardımcılıklarına Yaşam Gazetesi ve Mar TV sahiplerinden Ümit Babacan ile Körfezde Olay Gazetesi Yazı İşleri Müdürü K. Ceren Yıldırım getirildi. İhlas Haber Ajansı (İHA) Balıkesir Bölge Sorumlusu Bahadır Demirçeviren genel sekreter, İHA Körfez Temsilcisi Bekir Terzioğlu ile Bandırma Şehir Gazetesi’nden Ali Osman Ata genel sekreter yardımcısı olarak yönetimde görev üstlenirken, HaberTürk ve Yeni Asır muhabiri Mahmut Acaröz sayman oldu.Radyo 10 sahibi tecrübeli gazeteci Doğan Alparslan, Yeni Haber ve Anadolu Ajansı (AA) Yurt Muhabiri Devrim Derin ile Birlik Gazetesi sahiplerinden Göktuğ Şeremetli ise, Eğitim ve Proje Komisyonu’nda görevlendirildi.BGC Basın Müzesi ve Medya Merkezi’nde gerçekleştirilen görev paylaşımı ve yeni dönem stratejisinin belirlendiği toplantıda Taşkın Sarıca, Atilla Kaya, Didem Kantarlıoğlu’dan oluşan Denetim ve Selahattin Yay, Semih Keleş ile M. Alp Kaan’dan oluşan Disiplin Kurulu üyelerinin de görüşleri alındı. Bu arada, Disiplin Kurulu başkanlığına Ekspres ve Marmara Bölge gazetesi sahiplerinden Av. M. Alp Kaan getirildi.Ayrıca, yönetim, denetim, disiplin kurulları yanında Sıtkı Şeremetli, İlhan Küçük, Özcan Özakbaş, Necati Uytun, Tahsin Ayyıldız, Semih Bolluk, Şükrü Berber, Metin Issızlar, Orhan Köken, Ahmet Pesen, Aziz Han, Y. Mehmet Akif Ertan’dan oluşan Yüksek İstişare Kurulu üyelerinin katılımıyla ilçelerde mesleki konuların ele alınacağı toplantılar gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

 

İlk toplantının Nisan ayı içerisinde Edremit Körfezi’nde yapılması planlandı.Yönetim Kurulu toplantısında Balıkesir’in sosyal ve kültürel yaşamına kazandırılan Tarihi Paşa Konağı Basın Müzesi ve Medya Merkezi müdürlüğüne de H. Cengiz Güneş getirildi.

BGC GAZETECİLİK AKADEMİSİ AÇILACAK
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti yönetimi yeni dönemde "Gazetecilik Akademisi" açılmasını karara bağladı. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü, Balıkesir Üniversitesi ve İŞKUR ile ortaklaşa yürütülmesi planlanan projenin hayata geçirilmesi amacıyla ön çalışmalara başlandı. BGC Medya Merkezi’nde açılması karara bağlanan "Gazetecilik Akademisi"nde haber yazım tekniklerinden fotoğraf çekimine ve gazete sayfa tasarıma kadar eğitim verilecek .

 

BANDIRMA GERÇEK -HABER MERKEZİ