Balıkesir'de Keçe Aksesuarları Yapımı Kursiyerlerinden Muhteşem Eserler

Doğal yün giysi ve aksesuarlara  yeniden dönüş süreci başladı. Tüm dünyada sağlıklı giyimin tek adresi olan yünlü giyeceklere doğru güçlü eğilim başlarken Balıkesir Valiliği geleneksel keçe kültürümüze destek amacıyla açtığı kursta kursiyerlerce olağanüstü eserler  ortaya kondu.

KEÇE AKSESUARLARI YAPIMI KURSU'NUN KURS SONU SINAVI YAPILARAK TAMAMLANDI

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yetki ve sorumluluğunda sürdürülen Türk Süsleme Sanatları ve Geleneksel El Sanatları kurslarından birisi olan "Keçe Aksesuarları Yapımı Kursu"nun Kurs Sonu Sınavı İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı Başkanlığında, Kurs Yöneticisi Müdür Yardımcısı Abdullah Poyrazlı, Kurs Sorumlusu Numan Özel ile Kurs Eğiticisi Hülya Görmezoğlu tarafından Balıkesir Halk Müziği Derneği’nde yapıldı. Kursu bitiren ve sınavda başarılı olan 18 kursiyer Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan Usta Öğretici Belgesi almaya hak kazandı.
Yaygın Kültürel Eğitim Faaliyetleri Planı kapsamında; "Geleneksel El Sanatları" ve "Geleneksel Türk Süsleme Sanatları" alanında yapılan eserleri tanıtarak aslına uygun olarak öğretip, yeni elemanlar ve ustalar yetiştirecek gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacıyla 2018 yılı içinde açılan geleneksel "Keçe Aksesuarları Yapımı Kursu"nun kurs sonu sınavı Balıkesir Halk Müziği Derneğinde yapıldı.
Dünyada yükselen trend keçe, son birkaç yıldır Türkiye'nin ve Avrupa'nın tasarım fuarlarını da süslüyor tasarımcıların yetenekleri ile şapkaya ve atkıdan eldivene, kolyeden, küpeye, kemerden çantaya, ev aksesuarına ve hayal edilebilecek daha pek çok farklı objeye dönüşebilmektedir.  Balıkesir’in kültürel bir değeri olan Keçe maharetli kursiyerlerin elinde zeytinyağlı sabun ve ılık su ile doku haline getirilmiş şapka, şal, halı, ceket, yelek, abajur, çizme, patik gibi 65 çeşit ürün yapılarak Balıkesir’e kazandırılmıştır.