Balıkesir'de Yol Denetimi..101 Araç Trafikten Menedildi

BALIKESİR'DE "TURİZM" UYGULAMASI
Türkiye genelinde gerçekleştirilen "TURİZM" uygulaması kapsamında, Balıkesir'de de 20 ilçede asayiş denetimi yapıldı. Güvenlik birimleri 81 ilde koordineli olarak "sabit yol uygulaması" ve "umuma açık yer uygulaması" şeklinde 2 aşamalı denetim gerçekleştirdi.
Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Asayiş, Terör, Narkotik, Kaçakçılık Organize, Mali Şube, Özel Harekât polislerinin katıldığı operasyon, tüm ilçelerde gerçekleştirildi.
UYGULAMAYA POLİS EKİPLERİ KATILDI
Toplam 20 ilçede, farklı noktalarda polis ekipleri şüpheli görülen araçları ve yayaları durdurdu. Balıkesir Merkez ve İlçelerinde asayiş denetimi yapan ekipler, şüpheli araçları durdurarak araçların içini kontrol etti, sürücü ve yolcuları GBT (Genel Bilgi Toplama) kontrolünden geçirdi. 65 sabit ve seyyar uygulama noktalarında, ekipler şüpheli görülen kişileri durdurarak üst araması yaptı. Uygulama kapsamında durdurulan bazı araçlara, eksik evrak nedeniyle ceza kesildi ve çekiciyle otoparka götürüldü.
Umuma açık yer uygulaması kapsamında da denetlemeler yapıldı. Yapılan aralamalarda haklarında yakalama kararı bulunan kişiler de yakalandı.
SABİT YOL VE UMUMA AÇIK YER UYGULAMASI
Yol ve umuma açık yer uygulamasında 113 ekip'in destek verdiği denetlemelere 456 personel katıldı.
Yapılan yol ve umuma açık yer denetimlerinde 3 bin 751 kişinin Genel Bilgi Toplama (GBT) sorgusunun yapıldığı, 456 aracın kontrol edildiği, 50 aracın sürücülerine cezai işlem uygulandığı ve 101 aracın ise trafikten men edildiği belirtildi. Uygulama kapsamında haklarında arama kararı bulunan 11 kişi yakalandı. Denetim sonucunda araçlara uygulanan ceza miktarı 17.956 TL. Denetimlerde 10 araç trafikten men edildi.
DENETİM VE UYGULAMALARA DEVAM EDİLECEK

JANDARMADAN TURİZM UYGULAMASI
Yaz aylarında yerli ve yabancı ziyaretçilerin özellikle turizm bölgelerimizde yoğunluğu arttırmakta olduğu bu nedenle, genel asayiş ve kamu düzeninin devamının sağlanması, yerli ve yabancı ziyaretçilerin huzurlu ve güvenli bir şekilde tatillerini yapabilmeleri, seyahat edebilmeleri ve alışverişlerini yapabilmeleri için Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince; başta asayiş, narkotik ve terör olayları olmak üzere suç işleme amacındaki kişilerin caydırılması, aranan şahıs ve araçların yakalanması ve tespit edilen suçlarla ilgili suç delillerinin ele geçirilmesi maksadıyla; 07 Temmuz 2018 günü 08.00-10.00, 18.00-20.00 ve 22.00-24.00 saatleri arasında (108) unsur ve (568) personelin katılımı ile müşterek olarak icra edilen TÜRKİYE GÜVEN VE HUZUR (Turizm Uygulaması) uygulaması kapsamında;
(33) yol kontrol ve arama noktasında yapılan uygulama neticesinde (8.434) şahıs sorgulanmış, çeşitli suçlardan aranan (20) şahıs yakalanmış, (5) şahsa adli ve idari işlem yapılmış, arama kaydı bulunan (1) şahıs gözaltına alınmış, bu şahıslara (512 TL) idari para cezası uygulanmış,
(1.551) araç kontrol edilmiş, (41) araca  (22.121 TL) idari para cezası uygulanmış, (8) araç trafikten men edilmiş,
(769) iş yeri kontrol edilmiş, (3) işyerine cezai işlem uygulanmış ve (1) işyerinin kapatılması için tutanak tanzim edilmiştir.
(1) adet kumar oynamada kullanılan sigara matik ele geçirilmiştir.

BALIKESİR VALİLİĞİ KAYNAK