Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza İle Özel - Röportaj - Gündemdeki Sorular

MEHMET LEVENTOĞLU - ROPÖRTAJ

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza gazetemizde ve sosyal medyada yayınlanan anket haberine yönelik açıklamalarda bulundu. Mirza kendisinin periyodik olarak yaptırdığı ve iddia edilenlerin aksine sonuçların yer aldığı anketlerin bilimsel kriterler çerçevesinde yapıldığını  özellikle  Başkan Dursun Mirza başarılımıdır? sorusuna verilen yanıtlardan çıkan sonuçlara göre memnuniyet oranının yüzde 84 ler civarında olduğunu ifade etti. Mirza özellikle köyler ve her mahallemizde farklı yaş grupları karışık hedefleme sistemiyle yapılan anketten çıkan  sonuçların  vatandaşlara yönelik hizmetlerin  ne kadar doğru olduğunun da göstergesi olduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz dedi. Mirza bazı sosyal medya anketlerinin spekülatif amaç taşıdığını eden  açıklamalarında şu ifadelere yer verdi."Anketlere  gelince ben sürekli anketleri yaptırıyorum  kriterler bilimsel kaç kadın kaç erkek yaş oranları eğitimli eğitimsiz doğum yerleri meslekleri Başkan Dursun Mirza başarılımıdır 2016 da 56,8, 2017 de bu oran 71,3 e çıkmış. Başarısız diyenler 10,6 örneğin. Ortalaması da 85,5 olumlu olarak değerlendirmiştir.  17 Eylül mahallesinde Paşabayır'da 292 kişi Köylerde Mahallelerde toplam 2953 kişiye sorulmuş, olumlu anlamda yükselen bir trend var, farklı kıyaslamalarda soru  soruluyor.  Dursun Mirza başarılımıdır, çıkan sonuç  başarılıdır ama  ben bunları yayınlamıyorum .  % 71.3 başarı ve bunu yaptırdığımda İyi Parti yoktu.,Bandırma Belediyesinin bu zamana kadar  yaptığı yanlış başarısız hizmetler sorusuna vatandaşların dörtte birinden fazlası yanlış başarısız hizmet yoktur cevabını vermiştir. Bu şu demek bu oran yüksek fankılap oranına işaret etmiştir yani(ne olursa olsun senin yanında yer alanlar) %30 civarında.  Bandırma her halikülarda Dursun Mirza diyor. Yanlış yapılan hiç bir hizmet oranı yüzde 2 yi geçmemektedir. Şimdi yeni yaptıracağım ankette şunu da soracağım CHP de başkan adayı olarak kimi görmek

isteyeceksiniz."

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza  Bandırma gündemiyle ilgili  sorularımıza da yanıt verdi.

- Başkan Bandırmaspor'la ilgili  olarak yeni Başkan Göksel Karlahan  Ak Partili siyasi kimlik ,sonuna kadar  destek vereceğiz dediniz ama bu konuda şüpheci spekülasyonlar üretiliyor. Bu destek manevi olarak sözde mi kalacak  yoksa destek nasıl olacak, nasıl destek vereceksiniz.?

 Para buluyorsun para veriyorsun başka nasıl destek olacak. Nasıl olacak destek ? Para vereceğiz. Otobüsü geri mi aldık.  Hentbol belediye desteği ile gidiyor, Her türlü sıkıntılarında ne isterlerse veriyoruz. Otoparkların  geliri Büyükşehir Başkanının  yılda 5 trilyon lira  destek veriyoruz açıklaması  doğru değildir orada yanlış bilgilendirme var . Sahil otoparkında  sadece Büyükşehir meclisince tahsis edilen 38 araç lık kısım Büyükşehir'ce Bandırmaspor'a verilmiştir.  Bunun dışında kalan tüm yerler Bandırma Belediyesine aittir ve buradan toplanan gelirler Bandırmaspor'a gitmektedir .  Ana caddelerde daha önce Balıkesir Büyükşehire bağlı olarak Balpark alıyor ne demişlerdi  hepsini Bandırmaspor'a vereceğiz demişlerdi  asla sözlerini tutmadılar .Başkana  yanlış bilgi  veriyorlar .Cin çukuru Büyükşehirin mi,?Tekel binası Büyükşehirin mi Kafaoğlu'na yanlış bilgi veriyorlar.

- Arada merak edilen konuya da açıklık getirelim bu yüzen ahırlar Bandırma'da çok sıkıntı üretiyor vatandaşlar Belediye Meclisi karar alsın limana sokulmasın diyor var mı böyle bir yetkiniz varsa niçin almıyorsunuz.?

Bandırma Belediye meclisiyle maalesef hiç ilgisi yok tamamen Liman yönetimiyle ilgili bakanlıklarla ilgili.  Belediyeyi ilgilendiren bir tarafı yok. Çevre bakanlığı ötesinde Gümrük Bakanlığı izin veriyor özel liman statüsünde bir yer.Tamamen hükümetle ilgili bir konu. Hiç bir şekilde belediyeyi ilgilendiren bir konu değil. Hükümet diyecek ki başka bir limana yanaş. O zaman hallolur.

Tema parkı iptal edildi, Rotterdam limanı ile bir gelişme yok. Edip Uğur Bandırma için sözler vermişti burada tema parkı ile ilgili görsel şovlar yapılmıştı o projeler ne oldu?

Onların hiçbirisinden bir haber yok ertelendi şimdi yeni başkanın yeni projeleri var bakalım göreceğiz.

Malta Deresi Projesini kim yapacak? Levent Mahallesindeki çevre faciası şlam sorunu ne olacak,? 

Malta deresini biz yapacağız orası Bandırma Belediyesine ait .Malta deresi açığa çıkarılacak.  Orada Erdeğe giden yolun sağ tarafını Büyükşehirce kamulaştırma planlarına aldılar. Bir kısmı Belediyenin bie kısım  vatandaşlarında yerleri var. Malta Deresi bizim üzerinde çalıştığımız özel bir proje.  Engellemeler oluyor dere konusunda DSİ nin iznine bağlı işler sorunlar  var proje için Liman geçişlerinin büyütülmesini istiyor.  Levent mahallesiyle ilgili olarak ta;  ilgili işletme ile Belediye olarak 5 yıllık bir protokol imzalamış durumdayız . Şimdi 1 yıl kaldı ondan sonra burasını rehabilite çalışmalarına başlayacaklar.Onlar yapacaklar.  Toprak dökülecek kapatılacak ve yeşillendirilebilecek onlar yapacak bunları ve şimdilik anlaşma gereği müdahale edemiyoruz.

Çöplük sorunu çözüm sürecine girdi artık çöpler Balıkesir'e gidiyor ama hala oradan tehlikeli gaz çıkıyor !? 

Evet çöpler terfi istasyonuna ve Balıkesir'e gidiyor ve mevcut çöplüğün topraklanması rehabilite görevi  yeşillenmesi de Büyükşehirin görevi, onlar yapacak. Orası tümüyle Yeşil alan olacak.

İmarla ilgili gelişmeler nedir beklentiler var  kent iyice sıkıştı bir Tatlısu imar alanı projesi medyada yer aldı ?

Tatlısu imar alanı..  onlar uçuk projeler ,Kanal Bandırma gibi  bu projeler Büyükşehir Başkan  danışmanının önerileri  ile ilgili .  Bandırma'nın öncelikleri onlar değil. Bandırma'nın önceliği  bizim vizyonumuz  kenti sağlıklı büyütmek, modern kentleşmek,  sağlıklı sanayileştirmek bu konuda çok çalışıyoruz. Büyükşehir'den  5 binlik planları bekliyoruz ,biz binlik planlarda devreye gireceğiz Ve bu çok önemli Bandırma'nın hali hazırdaki yerleşik alanı kadar yeni yerleşim alanı açıyoruz . Bandırma Edincik arası, Levent Mahallesi Dutliman  güzergahı,Kayacık altı mecrası bunlar konut alanı olacak ve şimdi ki mevcut konut alanından daha  fazlası olacak,ayrıca  yeni sanayi alanlarının  beş binlik planlarda çevreye duyarlı bir şekilde planlanması gerek.  Bizim vizyonumuz bazı belediye yerlerini sanayiye açtığımız yerler büyük yatırımlar ana metal makine osb, çevreyi kirletmeyen, yine savunma sanayi yatırımı çevreyi kirletmeyen, Akçapınar tarafında tarım osb işletmeleri bütün bunların Bandırma'ya katacağı katma değer yapacağı ekonomik getiri ve istihdam olanakları çok büyük.

Belediye'nin arsa arazi satışlarından eleştiri  var, sürekli  satıyor deniyor, niye satıyorsunuz?

Bakın onun bir kaç nedeni var. Birincisi Büyükşehir olduktan sonra ilçe belediyelerinin geliri yarı yarıya düştü. Örnek mi ; İller bankasından gelen gelir nufüs oranına göre artık yüzde kırkı kesilip Büyükşehir'e gönderiliyor. En önemli gelir kaynağımız su gelirleri  idi yılda 25-30 trilyon -eski- parayla Büyükşehir'e gitti  BİR ÖRNEK VEREYİM İLK 6 AY BİZ TOPLADIK PARALARI mahsuplaşma yaptık masraflar çıktıktan sonra 10 buçuk trilyon biz Büyükşehir Belediyesine verdik.Terminal gelirlerini onlar alıyor ulaşım hizmetlerinde  halk otobüslerinde ki yüzde 2,5 payımızı her ay onlar alıyor ,dört ana caddenin ilan reklam vergilerini onlar alıyor.Belediyenin rusüm kira gelirlerini onlar alıyor.Sahil bandındaki balıkhaneden başlayarak bütün işletmelerin gelirleri onlara ait şimdi bunu vatandaşımızın bilmesi gerekiyor. Bandırma Belediyesinin gelirleri yarıya indi.

Satışlardaki nedenin birincisi  ekonomik.Yani hizmet için kaynak yaratmak ikinci neden o satılan mülkleri ekonomiye katkı yapmasını sağlamak,üçüncü neden oralara yapılacak yatırımlarla Bandırma'da istihdam yaratmak. Bizim verdiğimiz bütün yerler hepsi böyle.Üstelik ucuzda vermiyoruz.Şimdi eğer bu gelirler olmasa Bandırma Belediyesi maaşları öder çöpü toplar, birkaçta kaldırım yapar.Onun dışında başka bir şey yapamaz.Biz öyle belediye olmak istemiyoruz. Biz sadece satalım gelir elde edelim diye  de yapmıyoruz.

Tüm ilçe belediyeleri zor durumda ben bunu belediyeler birliği toplantısında görüyorum en çok AKP' li belediyeler şikayet ediyor ve bu konuda bir yasa hazırlığı var ilçe belediyelerinin gelirlerini arttırmak konusunda hazırlık var.  Belediyeler arsa üretmeli ne dedim ben Bandırma'nın yerleşim alanı 3 katına çıkacak dolayısıyla Bandırma Edincik arası açılacak alanların çoğu Dutliman Kayacık Altı  Bandırma gelişiyor. Büyükşehir 5 binlik planları çalışıyor biter bitmez bizde binlikleri yapacağız arsa üreteceğiz gelirimiz artacak ruhsat gelirleri. Buna rağmen  biz kıt kaynaklarımıza rağmen çok önemli projelere imza attık Pazar yeri ,Çamlık Projesi ,Enerji santrali,Hobi bahçeleri,Santral Kültür Merkezi ,mahallerimize  yeni  yollar gibi..

Trafik sıkışıkllığı konusunda şikayetler var Atatürk İnönü tek yön uygulaması gibi çözüm isteniyor?

O da sıkıntı.UKOME diye bir şey var şimdi. Büğyükşehir'de Ulaşım Koordinasyon Birimi. Yirmi ilçe ayda bir toplantı yapıyor.Bizden olduğu gibi ilçelerden temsilci gidiyor.. Böyle çözülmez bu  ve bu konuda kayamakam beyin de bilgisi var, eski trafik komisyonlarının tekrar gündeme gelmesini çözümlerin burada olmasını savunuyoruz inşallah bu konuda değişlik yaparlar.

 Büyükşehir'in Bandırma Belediyesinin üzerine düşen kanunen yapması gereken işler konusunda vatandaşın bilgi eksikliği giderilemedi Vatandaş gerçekten şaşkın durumda sorunlar için nereye gideceğini bilemez halde.?

Bu konuda bröşür bastırdık sürekli dağıtıyor bilgilendiriyoruz. Vatandaşların en önemli olarak Büyükşehir den mahalle sorunları ilçe sorunları  trafik ,yol, otopark, kanalizasyon ,sahipsiz alanlar,köylere otobüs gelmesi,durakların yenilenmesi, içme suyunun temiz olması,ilaçlama, genelevin islahı,su faturasını  düşürülmesi gibi vatandaş bu sorunların çözülmesinde beklentisi var  anketlerde ifade edildiği gibi bu sorunların muhatabı bizi görmektedir, bunlar benim görevim değil , broşür dağıtıyorum.ama hala bize ait olmayan hizmetlerden bir çok şey isteniyor .

Peki ne hizmet yapmıştır Dursun Mirza ? 

Kapalı Pazaryeri,Çamlık yaşam parkı yürüyüş alanı, Enerji santrali ,sosyal kültürel aktiviteler,kitap fuarı ,park bahçe yeşil alan,mesire alanları hepsi başarılı projeler karşılığı olan  işler. Ben elimden geleni yapıyorum . İyi işler yapıyorum. Spor etkinlikleri, Bandırmaspor'a destek,yüzme havuzu ,festivaller, şenlikler,tabi bu hizmetlerin bilinebilir oranlarında da ciddi artış var.  nitekim anketlerimizde  vatandaşların dörtte birinden fazlası yapılan yanlış bir hizmet yoktur demiştir.

YENİ SEZON HAZIRLIKLARINI BANDIRMA'DA SÜRDÜREN BANDIRMASPOR FUTBOLCULARIYLA TANIŞMA VE  BAKLAVA İKRAMI BULUŞMASI  PROGRAMI NEDENİYLE  ARA VERDİĞİMİZ  SORULARLA SÖYLEŞİ, DEVAM EDECEK...MEHMET LEVENTOĞLU

BANDIRMA GERÇEK - EDİT HAYRETTİN İLDAM- 20-07-2018
 

 

 

BANDIRMA GERÇEK -  20-07-2018 -  EDİT. HAYRETTİN İLDAM