Bandırma Rotterdam Liman İşbirliğinde İlk Adımlar Atıldı

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur la birlikte oluşturulan kamu ve özel kişilerden oluşan heyet , Rotterdam’da bir sanayi ve liman kompleksi işletme modeli için  Hollanda’da incelemelerde bulundu ve iyi niyet anlaşması imzalandı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur,başkanlığında  kamu ve özel sektör temsilcileri ile gerçekleştirilen Teknik gezide, Bandırma ilçesinde oluşacak kimya ve metal sektörleri kümelelenmesi ve bütünleşik liman yatırımları konusunda incelemeler yapıldı. Teknik gezi sonrasında Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Port of Rotterdam CEO’su Allard Castelein ile Bandırma’da hayata geçirilecek temiz sanayi ve çevreci  olduğu iddia edilen liman konusunda iyi niyet sözleşmesi imzalandı.

 :Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Rotterdam’daki teknik inceleme gezisi detayları hakkında şu bilgileri verdi;

“Bandırma, jeopolitik ve coğrafi konumu itibari ile kimya ve metal sektörünün ilgi odağı. Burada yapılacak sanayi kümelenmesinin ve liman işletmesinin doğru planlanması, sahillerimizin, toprağımızın ve yaşam alanlarımızın korunması önemli. Port of Rotterdam Hollanda’da ve dünyanın birçok yerinde Landlord modelini başarıyla uyguluyor. Bu nedenle Port of Rotterdam ile Balıkesir Büyükşehir ve Bandırma Belediyesi olarak bir iyi niyet sözleşmesi imzaladık.”.
“Rotterdam Başkonsolosumuz Sadin Ayyıldız Beyin verdiği yemekte Ulaştırma Bilim Teknoloji Çevre Şehircilik Bakanlığı Yatırım Ajansı Yetkilileri, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Port Of Rotterdam Yetkilileri, yatırımcı iş adamlarımız ve Sanayi Ticaret Odası Başkanlarımız ile beraber olduk. Hedefimiz çevreci Türkiye’nin vizyonu olacak sanayi ve limanı Marmara’nın incisi Bandırma’da gerçekleştirmek. Rotterdam Başkonsolosumuz Sadin Ayyıldız’a bizlere gösterdiği yakın ilgiden dolayı teşekkür ederim. Başkonsolosumuza şehrimizin sembolleri arasında yer alan saat kulesi motifli hatıra paramızı hediye edip, kendisine çalışmalarında başarılar diledik. Hollanda ziyaretimizde bizi ve beraberimizdeki heyetimizi  Port Of Rotterdam Ceo’su Erich Staake karşıladı. Rotterdam Liman Yetkilileri, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Büyükelçimiz Sadık Arslan, Bilim Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım ve diğer yetkililerin katılımıyla toplantımızı gerçekleştirdik. Toplantı sonunda Port Of Rotterdam Ceo’su Erich Staake’e teşekkür edip, Yağcıbedir halımızı hediye ettik. Bilim Teknoloji, Ulaştırma, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yatırım Ajansı Yetkilileri, Büyükelçimiz Sadık Arslan, Başkonsolosumuz Sadin Ayyıldız ve yatırımcı iş adamlarıyla birlikte 45 km uzunluğundaki Rotterdam Limanı’nı gezdik. Çok yararlı bir gezi oldu. Yatırımcılar memnun, yatırım için hepsi acele ediyor. Rotterdam Limanı Türkiye Temsilcisi Serkan Güner ve Büyükelçimiz Sadık Arslan’a güzel organizasyonlarından dolayı buradan tekrar teşekkür ediyorum. Rotterdam Limanı yüzde 70 Belediye, yüzde 30 kamu ortaklığını Başkan Ahmed Aboutaleb liman ve belediye çalışmalarını bize geniş bir şekilde anlattı. Ahmed Aboutaleb ile toplantımız çok yararlı bir görüşme oldu, Balıkesir için çok yararlı geçti. Ahmed Aboutaleb Balıkesir’e davetimizi memnuniyetle kabul etti. Roterdam’ın tecrübelerinden faydalanacağız.”

UĞUR .: OCAKLAR PLAJIMIZDA HEP BERABER YÜZECEĞİZ

Düzenleyici ve denetleyici misyonumuzla Bandırma ilçemizde önümüzdeki 10 yılda 11 milyar Euro yatırım ve yıllık 25 milyar dolar ihracat yapılmasını sağlayacağız. Bu esnada  Ocaklar Plajı’nda yüzebilecegiz” dedi.

Heyette yer alan katılımcılar :

Rotterdam limanında 3 gün süren teknik içnceleme gezisine; Bilim Sanayi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım, Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı Başkan Yardımcısı Ali İhsan Erdem, Ulaştırma Bakanlığı Bakan Danışmanı Salih Orakçı, Mekansal Planlama Genel Müdür Yardımcısı Hidayet Uysal, Altyapılar Genel Müdürlüğü’nden Uğur Arslan, Çolakoglu Metalurji Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Çolakoglu, Akdeniz Yatırım Başkanı Ünal Heris, Kalite Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akar, Kale Grubu’ndan Ender Sönmez, Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, Ferro Döküm Başkanı Kadir Efe, ENSpd Kurucu Ortağı Caner Bingöl, Artı Proje’den Merih Özcan, Solventas Yönetim Kurulu Üyesi Lari Baruh, Akzo Nobel Türkiye Satış Müdürü Şebnem Kaplan Acar, BASF Türkiye Fabrika Direktörü Selçuk Denizligil, Kale Grubu Genel Müdür Yardımcısı Alper Akyar, Organik Kimya Tesis Müdürü Haluk Erceber, Demen gibi kamu kurumlarının, projecilerin ve büyük sanayiciler iştirak etti.

 

BANDİRMANİNSESİ.COM - BANDIRMA HABER-