Bandırma Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu Girişimci Kadınlara Yön Veriyor

Bandırma Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu tarafından, kendi işini kurmak isteyen ya da var olan işini büyütmeyi plânlayan kadın girişimci ve girişimci adaylarını cesaretlendirmek, yol göstermek ve bilgi paylaşımı gerçekleştirmek amacıyla bir toplantı düzenlendi.
Toplantının açılış konuşmasını Bandırma Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gizem Ozar Uz’un yaptığı toplantının konuşmacı konukları Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Tülây Vural, Halkbank Bandırma Şube Müdürü Duygu Kaşmeroğlu, Mikro Kredi Yetkilisi Özlem Bolat, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığ(KOSGEB) Girişimcilik Kursiyeri İlknur Pazarcık ve Bandırma Ticaret Odası KOSGEB Temsilcisi Hakkı Zakir İpek oldu. 
Başkan Gizem Ozar Uz yaptığı açılış konuşmasında; “Kadın Girişimciler Kurulu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı kadın istihdamı ve girişimciliğini desteklemek ve arttırmak adına kurulmuş bir kuruldur. Bandırma Ticaret Odası Kadın Girişiciler Kurulumuz ticaret odasına kayıtlı 30 gönüllü girişimci kadından oluşmaktadır. Bizim amacımız bölgemizde kadın girişimciliğini ve kadın istihdamını arttırmak, çeşitli organizasyonlar yaparak kadın girişimcilerimizi bilgilendirmek ve cesaretlendirmektir.
Aslında misyonumuz içerisinde olmamasına ragmen kadının yaradılışındaki duyarlılık faktörüyle birçok sosyal projede de yer almaktayız. Bandırma Ticaret Odası Kadın Girişimciler kurulu olarak kendimize ait bir bütçemiz olmamasına ragmen Bandırma Ticaret Odasının katkıları başta olmak üzere kurul üyelerinden toplanan aidatlar ve etkinliklerden sağlanan ek gelirler ile hem sosyal içerikli projeleri gerçekleştiriyor hem de misyonumuz olan kadın girişimciliğini arttırmaya çalışıyoruz. Bugün burada siz kadın girişimciler ve girişimci adaylarıyla buluşmamızın amacı; sizlere yeni fırsatlar hakkında bilgi sağlamak ve yol göstermektir. Bu gibi platformaların hem değerli konuşmacılarımızdan bilgi alarak hem de katılımcılarımızın kendi tecrübelerini paylaşması ile çok verimli geçeceğini düşünüyorum. Sizler için bu toplantının faydalı geçeceğini ümit ediyor, gelecek etkinliklerimizde bu olumlu etkileşimin devam etmesini arzu ediyorum.” dedi.
SMMM Tülay Vural, bir iş girişiminde bulunmak isteyenlerin ilk adım olarak neler yapması gerektiği, hangi yolları izlemeleri ve hangi durumlarda nerelere kayıt yaptırmaları gerektiği gibi konulara değindi.
Halkbank Bandırma Şube Müdürü Duygu Kaşmeroğlu, bankanın kadın girişimcilere sağladığı destekler ve krediler hakkında bilgi verdi.
Mikro Kredi Bandırma Temsilciliği Yetkilisi Özlem Bolat, beş kadının bir araya gelip iş yapmak istemesi durumunda sağlanan kredi desteklerinden bahsetti.
Bandırma Ticaret Odası Kosgeb temsilcisi Hakkı Zakir İpek, KOSGEB Girişimcilik Kursları ve KOSGEB destekleri hakkında bilgi verdi.
KOSGEB Girişimcilik Kursiyeri ve Girişimci Kadın İlknur Pazarcık solucan gübresi üretimi yaptığından, işletmesini kurma aşamalarından bahsetti.
Pazarcık, “İLPASOL” isimli, Edincik’teki tesisiyle ilgili bilgi verirken, şunları söyledi: “380 metre karelik kapalı alanımızda, ayda 20 ton organik solucan gübresi üretiyoruz. Solucanlarımız hem kırmızı Kaliforniya, hem de mavi solucan cinslerinden oluşuyor. Biz, erkek-dişi olmak üzere 5 milyonun üzerindeki bu solucanlar için ‘Yer altında çalışan sigortasız işçi’ diyoruz. Son bir yıldır, ürettiğimiz gübreyi Çaykur’a satıyoruz. Ayrıca Isparta, Yozgat, İstanbul, Malatya ve Yalova gibi illere de kurulan solucan tesisleri için danışmanlık yapıyoruz. Bu tesisimizde ayrıca ürettiğimiz sıvı gübre ise ağaç yaprakları ve kök gelişiminde kullanılıyor. Ülkemizde üç büyük solucan gübresi üretim tesisi var. Biz, dördüncü kuruluş olma yolundayız. Bir solucanın ortalama 5 yıl ömrü var. Kurulan yeni bir tesisin, gübre üretimine geçmesi için altı aylık bir süre bulunuyor. Solucan gübresinin şu andaki kilosu 4 lira. Biraz bekletirseniz, bu fiyat artabiliyor. Ancak biz, gübreyi bekletmeye fırsat bulamadan hemen satıyoruz. Çünkü çok talep ve bu gübreye ülkemizde çok ihtiyaç var. Solucanları genellikle yanmış hayvan gübresi, yumurta ve muz kabuğu ile besliyoruz. Solucanlar, bu konuda çok seçici değil. Hatta ev yemekleri, çay artıklarıyla bile beslenebiliyor.” dedi. Konuşmacılar, daha sonra soruları yanıtladılar. Toplantı konuşmacılara teşekkür belgesi takdiminin ardından sona erdi.