Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi bünyesine yeni bölümler katarak gelişimini hızla devam ettiriyor

 

Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi , en genç devlet üniversitelerinden biri olma heyecanını yaşarken , bünyesine yeni bölümler katarak gelişimini hızla devam ettiriyor . 

Üniversitenin tarihine ve nasıl üniversite olduğuna biraz göz atalım ;

Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi , 2015 yılından önce Balıkesir Üniversitesinin Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olarak eğitim ve öğretim hayatına devam ediyordu . 3 Kasım 2014 tarihinde , 1592 sayılı kanun teklifi , Balıkesir Milletvekili Namık Havutça tarafından hazırlanarak , Balıkesir Milletvekili Cemal Öztaylan’ın katkılarıyla  Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulmuştur . Yapılan çalışmalar sonucunda tarih 23 Nisan 2015’i gösterirken , Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bağımsızlığını ilan ederek , Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi olarak yeni eğitim ve öğretim hayatına başladı .  

   

Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesinin akademik kadro ve öğrenci portföyünü incelediğimiz de karşımıza çıkan tabloya göz atmak gerekirse;
Rektörü Süleyman Özdemir başta olmak üzere  bünyesinde bulundurduğu 222 personel,9475 öğrenci mevcudu ile hızlı bir gelişme içerisinde bulunmaktadır . 
 
    Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi , bünyesinde toplamda 5 Fakülte , 5 Yüksekokul / Meslek Yüksekokulu ve 4 Enstitü barındırmaktadır . Üniversite , 2016 DÜS – Devlet Üniversiteleri Sıralamasında 114 Devlet Üniversitesinden  ilk 50’ye adını yazdırarak , başarı ve istikrarındaki önemi şimdiden vurgulamaya başlamıştır . Öğrencilerin memnuniyet açısından eğitim ve öğretim aldığı hocalarının kendi bölümlerinde uzman Profesör , Yardımcı Profesör , Doçent Doktor , Yardımcı Doçent Doktor kişiler olması bu başarının sırları arasında gözüküyor .    

 

Geleceğe Açılan Köprü , yalnız lisans eğitimi vermemekle birlikte , öğrencilere yüksek lisans ve doktora eğitimi de sağlıyor . Bu eğitimlerde hangi dalların yer aldığını incelemek gerekirse ;

*Yüksek Lisans Programları :                                                                *Doktora Programları: 

İktisat Tezli Yüksek Lisans Programı                                                   İktisat Doktora Programı
İşletme Tezli Yüksek Lisans Programı                                                 İşletme Doktora Programı
Maliye Tezli Yüksek Lisans Programı
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Tezli Yüksek Lisans Programı
Ekonometri Tezli Yüksek Lisans Programı 

   

Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi , bulunduğu coğrafi konum olarak ciddi önem taşımaktadır . Türkiye’nin en büyük ticari limanları arasında bulunan Bandırma Ticaret Limanı , ticaret nüfus ve ekonomisine ciddi katkılar sağlamakta ve Bandırmanın gelişiminde iyi bir rol oynamaktadır . Bandırma coğrafi konum olarak komşu illerine bakıldığında İstanbul , Bursa , İzmir gibi büyük metropollere de ulaşım kolaylığı sağlaması , öğrencilerin sosyo-kültürel anlamda gelişmesini ve iş olanakları açısından beslemesini sağlıyor . Komşu ilçeleri arasında yer alan Erdek , Edremit , Ayvalık gibi tatil beldeleri , kimi zaman öğrencilere stres atma fırsatı kimi zaman ekonomik bir ek gelir olarak yardımcı oluyor . Turizmin her daim geliştiği bu ilçeler de bulunan Turizm Yüksek Okulları ve diğer Meslek Yüksek Okulları öğrencileri mesleki anlamda doyurmakta ve kendilerini geliştirmek için ciddi fırsatlar sunmaktadır. 

 

  16 Ağustos 2016 Tarihinde kayıtlarını açan Üniversite , öğrenci sayısını ve bölümlerini arttırarak , bünyesine Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri , Bankacılık ve Finans , Yönetim Bilişim Sistemleri , Gayrimenkul ve Varlık Değerleme , Turizm İşletmeciliği , Halkla İlişkiler ve Reklamcılık , Medya ve İletişim Sistemleri , Gastronomi ve Mutfak Sanatı , Sosyal Hizmetler , Çocuk Gelişimi , Gerontoloji , Sağlık Yönetimi , Fizyoterapi ve Rehabilitasyon , Ebelik , Beslenme ve Diyetetik , Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği , Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği , Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümlerini ekledi . Bandırma’da Gemi ve Liman ile alakalı bölümleri bünyesine katarak , mevcut ticari limanından öğrencilerin büyük  faydalanması öngörülüyor. Açılan diğer bölümlere dikkat ettiğimizde ise finans ve sağlığa büyük önemler verildi gözden kaçmıyor . Halk arasında popüler bölümler olarak adlandırdığımız bir çok bölüm Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesinde bulunmaktadır . Aktif öğrenci sayısı 9475 olan üniversite , yeni bölümleriyle birlikte , kendini ve Bandırma nüfusuna bir hayli katkıda bulunacağını gösteriyor .

   

Yeni eğitim ve öğretim yıllarında başarılarının devamını diler , Bandırma'mıza ve Türkiyemize hayırlı olmasını temenni ederiz . 

BG- ALİ CEM ERSOY