Bandırma Zıraat Odası'nda Yeni Başkan Adayı Özden Gümüş'den Çarpıcı Açıklamalar

Bandırma Zıraat Odası seçim süreci 2 adayla başladı. Aralık itibariyle tüm Türkiye'de gerçekleştirilecek seçimlerin devamında Zıraat Odalarının yönetimi belirlenecek.

Halen 4 dönemdir başkan olan Süleyman Dönmez'e  karşı Ziraat Odası Başkanlığı’na aday olduğunu açıklayan  Özden Gümüş  "Bandırma Ziraat Odası Başkanlığı’na aday olmamın nedeni çiftçilerimizin haklı talepleridir" dedi.

Bandırma'da 30 Aralıkta  yapılacak olan (kırsal ve kent içi) mahalle delegeleri seçimiyle başlayacak olan süreç Şubat ayında seçilmiş delegelerin oluşturacağı Yönetim Kurulu ve akabinde  kendi içinde seçecekleri Başkan ve yardımcılarının tespitiyle  sona erecek Bandırma Zıraat Odası üye listelerinin yeni Başkan adayı kasten verilmediği iddiası gerginlik üretti.  Yıllardır tek listeyle  çıkılan Bandırma Zıraat Odası seçimlerinde bu kez iki aday yarışacak.

Bandırma Zıraat Odasının üretici çiftçilerden aldığı yüksek gelirlere rağmen çiftçilere yönelik hiçbir olumlu geri dönüş yapmadığını iddia eden Yeni Başkan adayı Gümüş Listeler mevcut yönetimi destekleyecek kişi ve muhtarlıklara el altından teslim ediliyor. Sadece seçimi nasıl kazanırız düşüncesiyle hareket eden mevcut Oda yönetiminin ilçemiz çiftçisine verebileceği bir şey yoktur, halihazırda sıkıntıda olan çiftçilere hiçbir destek gelmediğini  hiç bir iş yapılmadığını iddia etti. Gümüş.yıllardan beridir çiftçilerimiz mağdur edilmiştir, ilaç tohum ve pazarlama olsun hiçbir konuda destek verilmemiştir üyelere sadece  zorunlu aidat tahakkuk ettirilmiştir. dedi. Balıkesir'de Ankara'da temsilci sıfatıyla gezmek yemeklerde dolaşmak değil  çiftçinin sorunlarıyla yakından ilgilenmektir asıl iş" . dedi. Çiftçilerimizin bu durum karşısında kaçınılmaz olarak şikayetçi olduğunu ve değişim talepleri olduğunu belirten Gümüş onlara gerçek bir oda hizmetinin nasıl olacağını göstermek için yola çıktıklarını söyledi.

Başkan ve Yönetim Kurulu nu belirleyecek olan 55 delege seçimi için adaylar çalışmalarını başlatırken yeni Başkan adayı Yeni Sığırcı Mahalle Muhtarı Özden Gümüş, 30 Aralık 2018 tarihinde yapılacak olan delege seçimleri öncesinde seçmen listelerinin mevcut oda yönetimi tarafından kendilerinden kaçırıldığını öne süren Özden Gümüş  “Bugüne kadar üreticinin hak ve hukuku için aciz bir yönetim sergileyenler bu davranışlarıyla bundan sonrada üreticiler için bir çalışma yapamayacaklarını açıkça göstermişlerdir. Üreticinin haklarını koruyacak, büyük projeleri hayata geçirebilecek yeni bir oluşuma ihtiyaç vardır. Bunların hayata geçirilmesi için Bandırma Ziraat Odası Başkanlığı’na adayım” ifadesini kullandı.

Mevcut Yönetimin yaklaşık 600 kişiye varan üye çiftçilerin listelerini talep etmelerine rağmen kendilerine vermeyerek halksız tasarrufta bulundukların suçlamasını basınla paylaşması üzerine mevcut Başkan Süleyman Özdemir'de yerel medyada açıklamalar yaptı.

Başkan Süleyman Dönmez yerel medyada yer alan  açıklamasında küçük hesapların peşinde olmadıklarını ama  isteyen herkese de üye listelerini vermek zorunda da olmadıklarını ifade etti. Delegeleri seçecek üye Listelerinin belirlenmiş tarihte muhtarlara imza karşılığı verileceğini beyan eden Dönmez ; Listelerin odada askıya çıkarılma zorunluluğu yoktur yapılan işlerde de herhangi bir üsülsüzlük bulunmamaktadır açıklamasında bulundu.

BANDIRMA GERÇEK - MEHMET LEVENTOĞLU