Bandırma'da Dededen Toruna Bir Dondurmacı

Mehmet Leventoğlu

BANDIRMA'DA DEDEDEN TORUNA GELENEĞİ YAŞATAN DONDURMACI

Türkiye'de geleneksel dondurma kültürünün yok olmasına direnenleri görmek sevindirici.

Doğu illerimizde Maraş Dondurması Batı illerimizde Roma Dondurması olarak yaygın adlarla tanınan ve tüketilen  dondurma geleneksel tüketim ritüellerimizden biri olarak  özellikle yaz aylarında her il ilçe ve kasabada varlığını sürdürüyor. Dondurma imalatı yapan küçük esnaf ve seyyar dondurmacılar artan hizmet ve girdi maliyetleri nedeniyle hazır suni tadlandırıcılarla yapılan ucuz maliyetli fabrikasyon ürünleriyle rekabet edemez hale gelen şartlara rağmen inatla direniyor

Bandırma'da yakın zamana kadar 20 nin üzerinde el emeğiyle  özel üretim yapan esnaf dondurmacıların sayısı bugün için bir elin parmakları kadar azalmış durumda. 

Bandırma Modern Kapalı Pazar yeri hizmet alanında "Roma Dondurma" adında Dondurmacı dükkanı açan Yılmaz Atik mesleğin sırlarını ve sorunlarını anlattı. 

Dededen toruna dondurmacılığı inatla sürdürmeye çalıştığını ifade eden Yılmaz Atik "Roma adının nereden geldiği farklı hikayeler var, örneğin bizde eskiden ocaklarda büyük kazanlarda karıştırılarak  kaynatılan sonra soğutulması esnasında da saatlerce karıştırılıp buz içinde sertleştirilen geleneksel dondurma yapımı daha sonra  İtalyadan aynı süreci makineyle işleyen makinelerin gelişiyle Roma Dondurması adını aldı. Roma adının başka bir anlamı yok çünkü bizim dondurmamız zaten Roma'da yok . Aile işletmesi konseptinde sürdürdüğümüz Dede mesleğinde kaliteden lezzetten asla taviz vermeden geleneksel damak tadımızı koruyoruz.

Öncelikle gerçek dondurmanın suni katılaştırıcı ve aromalardan değil gerçek meyve keçi sütü karışımı koyun ve inek sütünden imal edilmesi gerektiğini söyleyen Yılmaz Atik ;eğer aile işletmesi değilseniz  bu işi gerçek anlamda sürdürmeniz maddi manevi olarak imkansız çünkü emek ister dedi. Has dondurma yapımında doğal sahlep' in yer aldığını ve bugün itibariyle öğütülmemiş saf olarak kilosonun kimyasal tadlandırıcı ve renklerle çocuklarımıza sunulan ürünlerin Dondurma adıyla satılmaması gerektiğini söyleyen Atik; mesleğin geçmişinin atalarının yaşadığı topraklar Balkanlara dayandığını atadan dededen gelen bir gelenekle göçten sonra  yerleştiğimiz Bandırma'da da uzun yıllardır ailece dondurmacıyız dedi. Babadan oğula bir mesleği sürdürmeye çalıştığını ifade eden Atik ; daha önce Bandırmanın farklı yerlerinde de  hizmet verdiğini bu defa da Kapalı Pazar yerinde açtığı dükkanında çok sevdiği mesleğini sürdürdüğünü ifade etti.. Doğal Dondurma'nın olmazsa olmazı  doğal saf sahlebin  600 bin TL  olduğunu hesap ederseniz  gerisini siz hesap edin diyen Atik; Hazır dondurma ürünlerinde maalesef halkımızın kandırıldığını ifade etti.  Yılmaz Atik "bir kere bunlarda süt oranı yüzde 10 bile değil  bizde yüzde yüz süt. Hatta medyaya da düştü bu gerçek  AMA KURCALANMADI nitekim bizim yaptığımız dondurmanın küçük ama önemli sırrıdır  keçi sütü kullanılarak yapılan dondurma.bu sayede diğer dondurmalara göre daha dayanıklı oluyor ve kolayca erimiyor,başka yapım detayları var her zamanki gibi bu güzelliğimizi kendimize sakliyoruz."dedi
Yılmaz Atik'te benim her daim  favorim sakızlı dondurmasını denedim. Muhteşemdi ötesinde sade ve vaniyalı saf kakaodan çikolatalı  kavunlu, limonlu, seçeneklerinin üstün güzellikte olduğu öz Bandırma'lı bir dondurmacımız; dondurma yediğini iddia eden herkesin mutlaka bir defa deneyip dondurma deyip geçmemesini tercihlerinde tekrar düşünmesini salık verebilirim sadece. 

MEHMET LEVENTOĞLU - BANDIRMA - 25-06-2019