Bandırma'da "Kent İçinde Elektrikli Araç Kullanımı Teşvik Edilsin" Talebi

Kentlerde petrol yakıtlı araçların egsozlarından  çıkan Karbon salınımı nedeniyle insan sağlığına büyük zarar verdiği özellikle kanser ve dolaşım hastalıklarının birincil nedeni .

 Güney Marmara'nın en büyük ticari kenti  olan ve giderek insan ve araç sayısı hızla  artmaya devam eden Bandırma'da yoğun araç popülasyonu nedeniyle kirlilikten en yüksek oranda pay aldığı iddia ediliyor.

Öte yandan  Bazı Batı ve Uzakdoğu  ülkelerinde  kent içi ulaşımlarda petrol ve fosil yakıtlı araçlar  yasaklanarak sadece elektrikli araç kullanımına izin verilmeye başlandı. 

AB üye Devletlerinde başta Norveç,İsveç Hollanda ve Almanya olmak üzere  pek çok kent meclisi bu konuda yasa çıkararak kent içinde sadece elektrikli araçların kullanımına izin veriyor.

Dünyanın en kalabalık 18 kentinden biri olduğu açıklanan İstanbul'da da bu konuda öncü proje olarak devreye sokulan elektrikli taksi projesi büyük ilgi ile karşılanıyor. 

 İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Zorlu Center işbirliğiyle yollara çıkan ‘Tesla’ marka  elektrikli taksi, 1 haftadır İstanbul yollarında çalışmaya devam ediyor. Özellikle gençlerin ilgi odağı olan taksi, sarı taksilere göre yüzde 15 daha pahalı olması eleştirilere neden oldu.  Vatandaşlar elektrikli araçların devlet ve kent yönetimlerince  desteklenerek kullanımı teşvik edilmesi yönünde   şimdiden tarih verilmesi gerektiği  belirtildi. Öte yandan petrol yakıtlı araçların vergisinin yükseltilerek elektrikli araçların cazibesinin arttırılması gerektiği yönünde düşünceler sosyal medyada giderek yoğunlaşmaya başladı.

Bandırma'da konuyla ilgili olarak düşüncelerini ifade eden Ahmet Danışmaz adlı vatandaş. Bandırma Belediye Meclisi şimdiden kent içinde Elektrikli araçların kullanılmasını teşvik edecek kararlar almalı, nasıl mı? başlangıç olarak  otopark avantajı sağlanabilir ,sarj istasyonu kurabilir, bir yerden başlanmalı. 80 000 araç olduğu iddia edilen Bandırma zaten bacalı fabrikalar nedeniyle kirli bir kent  artı araç eksozlarıyla halkımzı acımasızca zehirleniyor kanserden kırılıyoruz yetkili kimsenin umurunda değil ama  olmalı onlarda burada yaşıyor zehirleniyor özellikle sosyal demokrat belediyeciliğin  bu konularda öncü olması şart  " diye konuştu

BANDIRMA GERÇEK - MEHMET LEVENTOĞLU