Bandırma'nın Son Kunduracısı Nazmi Çüren'den Mesleğe Veda Mesajı

Bandırma'da Kundura imalatı ve özel sipariş ayakkabı yapan son usta Nazmi Çüren 'den acı itiraf. Özel İmalat Kunduracılık mesleği bitti. Bandırma'nın sipariş üzerine ayakkabı yapan son usta benim ve benden sonra mesleği sürdürecek kimse kalmadı.

Bandırma'da uzun yıllardan beri  kundura ayakkabı imalat ve tamirciliği yapan ve Günaydın Mahallesinde ki işyerinde mesleği sürmeye çalışan son birkaç ustadan biri olan Nazmi Çüren , 12 yaşından bu yana girdiğim ve severek yaptığım mesleğimin yok olmasından dolayı çok üzgünüm maalesef vatandaşların kaliteli sağlıklı deri ve kösle ayakkabı tercihleri yerine ucuz kalitesiz sağlıksız malzemelerden yapılmıştercihlere yönelmekle birlikte  çırak yetişmemesinden ve devlet politikalarından dolayı  mesleğin artık bitme noktasına geldiğini söyledi.

30 -40 yıl öncesine kadar Bandırma'nın bir ayakkabı üretim üssü olduğunu söyleyen Nazmi Çüren "120 adet ayakkabı imalathanesinden bugün geriye hiç kalmadı hepsi kapandı ve ayakkabı imalatında üretim üssü olan  Bandırma'da bu meslek tarihe karıştı" dedi. 1984 te Manyas'ta işe başladığını belirten Nazmi Cüren 90'li yıllar ve öncesinde  İzmir Bursa ve çevre illerin perakende ve toptan  ayakkabı siparişlerine yanıt vermekte zorlandıklarını ve sektörde yaklaşık 1000 kişinin çalışıp ekmek yediğini ancak devletin esnaf odalarının yanlış tutum ve ilgisizliğinden dolayı telacıların,imalathanelerin tek tek kapandığını ve bir iş kolunun böylece göz göre göre yok edillmesinden dolayı büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Sadece ayakkabıcı değil gömlekçi,tuhafiyeci yorgancı da kalmadı sipariş üzerine özel dikim yapan son bir iki terzinin de gidişata direnmeye çalıştığını söyleyen Nazmi Usta  ; yetişen yok çırak yok eskiden ilkokulu bitiren çırak olarak gelirdi devlet bu işlere emek verenleri kollamadı, Sayacı 20 -30 tane vardı şimdi hiç yok . Kala kala ben kaldım. 8-10 sene daha yapmaya çalışacağım. Çocuklarımdan birine öğrettim öğrendi bıraktı. Özellikle devletin yanlış gümrük politikalarıyla kalitesiz, sağlığa zararlı Çin ve uzak doğu menşeli ürünlerin ithalatına destek vererek yerli sektöre acımasızca büyük darbe vurulduğunu çıraklık geleneğinin yok edilerek dengelerin bozulduğunu ifade eden yılların esnafı Nazmi Cüren usta çırak ilişkilerine vurulan  son darbelerden sonra da mesleğin kaçınılmaz süreçte  bittiğini mesleği öğrenecek yürütecek kimse kalmadığını bugün itibariyle Bandırma'da  özel sipariş bir ayakkabı yapan son usta olduğunu belirterek benden sonra da tamamen yok olacağını iddia etti.

BANDIRMA GERÇEK - 10-06-2019 EDİT : MEHMET LEVENTOĞLU