Bandırma'nın Yazarı Erdal Ceyhan Vefat Etti

MEHMET LEVENTOĞLU 

Malatya doğumlu olmasına rağmen uzun yıllardır Bandırma'da ikamet eden  ve Milliyet Blog da yer verdiği şiir ve yazılarıyla ülke çapında kendinden söz ettiren eğitimci Prof. Dr. Erdal Ceyhan ağabeyin  vefat haberini sosyal medyadan öğrendik. 

Kalbi artık yeter demiş Erdal Ağabeyin 7 Ağustos'ta  veda etti bizlere.

Gazetemizde de zaman zaman yer alan köşe yazılarında Bandırma ile ilgili yazı düşüncelerini paylaşan yazarımızın  sessiz sedasız aramızdan ayrılış haberi medyaya düşünce tüm arkadaşlar büyük üzüntü yaşadık.  Erdal ağabeyin zaman zaman gazetemiz köşelerinde de yer alan ve   Türkiye nin artık önemli bir düşünce platformu olan Milliyet Blog da yer alan doyumsuz anıları  ince örülmüş  ustalıklı şiir ve yazıları  Bandırma'nın ötelerine taşmıştı.

 Erdal Ağabeyle  zaman zaman Kristal'de buluştuğum bi kahve içimlik molalarda sağlık sorunlarından her daim dem vursa da ; onun hayata olan pozitif bakışından neşesinden zerre kadar ödün vermeyen duruşu ve   gür ses tonuydu moralimi yükselten.

Bir Öğretmenin Anıları başlıklı tefrikasını çok severdim. Anadolu'nun yokluk yıllarında nasıl ne şartlarda öğretmenlik yapıldığını birinci elden sesinden ben dinlerdim  eski Bandırma ,Gönen, Manyas'ı da birlikte yudumlardık.

Ötesinde sürekli şakalaştığımız bir konu daha vardı ki. Aslında biz  onu daha öncesinde de öldürmüştük!

Bir kaç yıl önce Malatyalı olduğu için Malatya yerel internet gazetelerden birinde  Erdal Ceyhan'ın  ölüm haberi yayınlanmıştı. İnternette haber kısa sürede paylaşıldı her yere yayıldı.  Durumdan haberi olmayan Erdal ağabey herkese yaşadığını anlatmak ıspat etmek zorunda kalmıştı.   Ve o anlarda  KristalKafe'de oturmuş nasıl oldu ne zaman oldu diye oturmuş aramızda konuşurken birden ön kapıdan içeriye zarif hanımı ile birlikte yine neşeli haliyle  içeri girmesin mi ? Şaşkın gözlerle hepimiz dona kalmıştık. Bize doğru yürümüş gülümseyerek yanıt vermiş. "Acı Patlıcanı Kırağı Çalmaz" merak etmeyin size haber vermeden gitmem demişti.

Yine bugün sosyal medyada ölüm haberini duyduk. Yine inanamadık.

Birisi şaka mı yaptı acaba?

Ölüm dediğin nedir ki..Bir varsın bir yoksun. İşte Erdal Ağabey o hümanist duruşuyla Atatürk ve Cumhuriyet düşkünlüğüyle ötesinde İnsan sevgisiyle her zaman aramızdaydı yine  olacak.

Çünkü yazdığı tüm satırlarda ince elenip sık dokunan emek var.

Eğer gerçekten gittiysen Erdal ağabey sana güle güle demiyorum.

Evrenin sonsuzluğunun gizemli  ışığında yol alırken bir yerlerde yollarımız kesişecek nasıl olsa.

Buluşmak dileğiyle diyorum.

MEHMET LEVENTOĞLU - BANDIRMA -08-08 2017

Erdal Ceyhan la ilgili yazılar: 

http://blog.milliyet.com.tr/hey-gidi-ogretmenim-koca-cinar--erdal-ceyhan...

http://blog.milliyet.com.tr/bir-yildiz-kaydi/Blog/?BlogNo=566681