BAUN Botanik Bahçesinde İlk Lavanta Hasatı Gerçekleştirildi

BAUN Botanik Bahçesinde ilk Lavanta hasatı öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti. Geçen sene Ekim ayında, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığının destekleri ile Botanik Bahçesine dikilmiş olan yaklaşık 300 Lavanta fidanı için Botanik bahçesinde hasat etkinliği yapıldı.
Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fatih Satıl yaptığı açıklamada; “Geçen sene Ekim ayında öğrencilerimizle birlikte diktiğimiz lavanta fidanları bir yıl içerisinde çok güzel gelişim gösterdiler. Şimdi de öğrencilerimizle bahçedeki Lavantaları hasat ediyoruz. Bu faaliyet ile; hem öğrenciler arasında tıbbi ve aromatik bitkilere karşı bir farkındalık oluşturmak, hem de bölgemiz tarımı için alternatif olabilecek bir bitkiyi tanıtmak istedik. Lavanta, Balıkesir için alternatif olabilecek tarımsal ürün grupları arasında yer almaktadır. Tarlada 25-30 yıl kalmakta, çok az bir bakımla her yıl hasat yapılmaktadır. Bu çalışmamızda bize destek veren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığına, akademisyen arkadaşlarıma ve sevgili öğrencilerime teşekkür ediyorum.” dedi.
Hasata katılan öğrenciler oldukça yararlı bir etkinlik olduğunu bu sayede tıbbi ve aromatik bitkileri tanıma fırsatı yakaladıklarını söylediler.
BANDIRMA GERÇEK – Editör C.DOĞAN