Berat Albayrak " Türkiye'de sistem sorununu çözecek yeni anayasa şart"

Başbakan Davutoğlu'ndan sonra Başbakanlık için Bandırma kamuoyunda da  ismi diğer  adaylar arasında en çok konuşulan isim olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak  tv kanalllarında  naklen verilen  "Genç Türkiye Zirvesi: Türkiye'nin Geleceği Bilgi Gençliği" zirvesine katıldı.  AKP'de 22 Mayıs'ta yapılacak ve Ahmet Davutoğlu'nun aday olmayacağı kongrede Genel Başkanlık için ismi geçen partililerden olan Albayrak konuşmasında, "7 Haziran- 1 Kasım aslında eski Türkiye noktasında kısa bir demo gibi bizlere yaşatarak çok önemli bir tecrübe de verdi.  Türkiye'de bir sistem sorununu çözecek bir Anayasa şart" dedi.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen toplantıda konuşma yapan Albayrak, şunları söyledi:

"Yeni Anayasa, istikrar, Türkiye'nin gelecek vizyonu çerçevesinde hızlı, güçlü karar alabilmesi ve Türkiye'nin eski Türkiye iklimine dönmemesi; yaşayarak tecrübe etmenin çok daha önemli olduğuna inananlardan biri olarak 7 Haziran- 1 Kasım aslında eski Türkiye noktasında kısa bir demo gibi bizlere yaşatarak çok önemli bir tecrübede verdi. 70, 80, 90'larda yaşamış olmaya gerek kalmadan 5 aylık süreç Türkiye'nin ne tür risklerle karşı karşıya olduğunu çok net gösterdi. Bunun için Türkiye'de bir sistem sorununu çözecek bir Anayasa şart.

'Sistem' diyorum, 'rejim' değil. Birilerinin sahte ve manipülatif spekülatif söylemlerini kulak ardı etmeyin. Türkiye'de rejim sorunu yoktur. Türkiye Cumhuriyete temel dayalı, demokratik bir ülkedir, laik bir ülkedir, sosyal bir hukuk devleti. Türkiye'de rejim sorunu yok. Türkiye'de bir sistem, yönetim sorunu var. Her geçen gün ortaya çıkma riski olacak. İstikrarsız bir siyasi iklimin, bir kısım lobilerin elinde siyaseti oyuncak yapıp, istikrarlı, ekonomik ve kültürel iklimi darmadağın edecek bir lüksü yok."

bghaber merkezi-sol org