Bir Günlüğüne Zeytin Ağacı Olmak

BİR GÜNLÜĞÜNE ZEYTİN AĞACI OLMAK

Ağaçlar içinde en sevdiğim zeytin ağacıdır.Onun hayata sıkı sıkı bağlı oluşuyla ölümsüz ağaç olarak bilinmesini her zaman haklı bulmuşumdur.Doğanın mücadeleci askerleri olan zeytin ağaçları yeşilin en güzel tonlarını üzerinde bulundurur.Bizler onun mücadeleci ruhunu,özgürlüğünü biraz olsun örnek alıp bir günümüzü güzel geçirebiliriz.Mesela onun dallarına konan dostlarıyla ettiği sohbetleri biz gün içinde edebiliyor muyuz ? Günümüzün bir kısmını dostlarımızla sohbet etmeye ayırabiliriz.Zeytin ağacının sağlık dolu bir gövdesi varken biz niye zararlı olduğunu bildiğimiz birçok şeyi tüketiyoruz ? Bir günümüzü sadece sağlıklı yiyecekler tüketmeye özen göstererek geçirebiliriz.Onun gün boyunca izlediği bir gökyüzü varken bizim gözümüz neden sürekli telefonun o dar çerçeveli ekranında olsun ki ?

Bir gün de olsa gökyüzünün sonsuzluğuna katılmaya ;yıldızlarla ve hatta kuşlarla sohbet etmeye ne dersiniz ?

Toprağın zeytin ağacına olan cömertliğini,paylaşımcı özelliğini de örnek alabiliriz mesela .Bizler de kendi toprağımızı yani ekmeğimizi suyumuzu diğer canlılarla paylaşabiliriz gün içinde.Bir gün de olsa –ki bir gün deyip geçmemek lazım çünkü ölüm günümüze her günün sonunda bir adım daha yaklaşıyoruz-dertlerimizi,bizi üzen şeyleri ,kafamıza takıp stresle mücadele etmek zorunda kaldığımız ne varsa zeytin ağaçları gibi rüzgarla başımızdan savabiliriz.

Sanmayın ki zeytin ağaçlarının derdi yoktur ; onlar da nice zararlı böceğin istilasına uğruyor zaman zaman.Ama bazen bir rüzgar çıkıyor kurtuluyor zeytin ağacı üzüntülerinden ;biz de başarabiliriz.Zeytinler yıllara ve tarihin birçok evresine şahit olmuş canlılardır.Bizlerde gün içinde tarih hakkında araştırmalar yapabilir ya da bir iki sayfa tarih kitabı okuyabiliriz.

Biz zeytin ağaçlarını örnek alma şansını yakalamışken onu var eden ve yetiştiren zeytin bahçelerinde emeğini sakınmadan gece gündüz zeytin üretimi için emek veren çiftçilerimizin yakın zamanda başlayacak olan zeytin toplama sezonunu da tebrik etmeden geçmek olmaz.

Emeklerinin karşılığını alacakları bol ürünlü bir sezon geçirmelerini diliyorum.Toprakla uğraşmanın insana kazandırdığı birçok şey olduğunu biliyorum ve yangın ihtimallerinde oluşabilecek ağaç kayıplarını düşünerek halkımızı zeytin ağaçlarını korumaya davet ediyorum.Onların ülkemizin ve dünyanın barışının sembolü olduğunu da hatırlatarak önemli değerlerimizden olduğunu söylemeden geçmek istemiyorum.

Bu alanda ekonomik kazanç sağlayan çiftçilerimizin her daim devlet tarafından desteklenmesi umuduyla…

MELİSA GÖNEN- BANDIRMA -14-09-2018