Birleşik Haziran Hareketi: Hesap Sorulsun

Birleşik Haziran Hareketi Balıkesir Yürütme Kurulu, 7 Haziran seçimlerinde halkın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP zihniyetine, 'Yeter artık' dediğini savunarak, bunun bir hesap sorma çağrısı olduğunu açıkladı.
Birleşik Haziran Hareketi Balıkesir Yürütme Kurulu, 7 Haziran seçimlerinde halkın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP zihniyetine, 'Yeter artık' dediğini savunarak, bunun bir hesap sorma çağrısı olduğunu açıkladı.

Birleşik Haziran Hareketi Balıkesir Yürütme Kurulu üyeleri, Eğitim-Sen Balıkesir Şubesi'nde seçim sonuçlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Yürütme Kurulu adına açıklama yapan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Metin Yalçın, AKP'nin hiç bir şekilde koalisyonda yer almaması gerektiğini iddia etti.

Bugün yapılması gereken tek şeyin halkın bu çağrısına, isteğine yanıt vermek olduğunu belirten Yalçın, şöyle konuştu: "Halkın iktidardan düşürdüğü AKP, hiçbir koşulda koalisyon ortağı yapılıp iktidara taşınmamalıdır. Birleşik Haziran Hareketi, halkın AKP'den hesap sorma çağrısına sahip çıkıyor, tüm gücüyle ayağa kalkıyor. Kaçak Saray boşaltılmalı, Tayyip Erdoğan istifa etmelidir. Yolsuzluk dosyaları açılmalı, dört eski bakanla birlikte Erdoğan hakkındaki yolsuzlukları araştırmak için Meclis'te bir Araştırma Komisyonu kurulmalı, suçlular Yüce Divan'da yargılanmalıdır. Erdoğan başta olmak üzere, AKP'nin savaş suçları araytırılmalı, MİT TIR'larıyla cihatçı çetelere yapılan silah yardımının sorumluları yargılanmalıdır."

İç Güvenlik Yasası başta olmak üzere AKP'nin tüm baskı yasalarının iptal edilmesi gerektiğini ifade eden Yalçın, şunları kaydetti: “Haziran 2013 sürecinde uygulanan polis şiddeti soruşturulmalı, Gezi direnişinde 'emri ben verdim' diyen, emri uygulayan tüm sorumlular yargılanmalı, Gezi ailelerine ve davaların üzerindeki baskılara son verilmelidir. Soma ve Ermenek başta olmak üzere, tüm iş cinayetlerinin sorumluları yargılanmalıdır. AKP gerici zihniyetinin beslediği kadın cinayetlerinin durdurulması için yasal düzenleme yapılsın, haksız tahrik ve iyi hal kaldırılsın. Seçim barajı kaldırılmalı, seçim sistemindeki tüm anti demokratik düzenlemeler iptal edilmelidir.

Erdoğan ve AKP'nin tüm suçlarının hesabını soracağız. Bütün bu haklı taleplerin ışığında Balıkesir'de de, kamu kaynaklarının yandaşlara sorumsuzca peşkeş çekilmesinin, yaşadığımız çevrenin, halk sağlığının ve tüm canlıların yaşam haklarının hiçe sayılarak talan edilmesinin ve yapılan bütün yanlış uygulamaların da bugüne kadar yaptığımız gibi yakın takipçisi olacağız. Halkın birleşik mücadelesiyle Erdoğan'ın kirli, karanlık ve halkı nefessiz bırakan bu düzenini yıkıp, gün ışığının, ekmeğin, yaşamın ve özgürlüğün ülkesini, Haziran Türkiye'sini kuracağız."