Can Ataklı Bandırma'da Konuştu."Amerika şu anda Türkiye'ye el koymuş durumda"

Ünlü gazeteci yazar Can Ataklı Bandırma Kitap Günleri etkinliğinde çarpıcı bir konuşma gerçekleştirdi. Bandırma Belediyesinin düzenlediği etkinlikte konuşan Can Ataklı gündemle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunurken Cumhuriyet Meydanında kendisini dinlemeye gelen  yoğun  dinleyici kitlesine  adeta soluk aldırmadı. Moderatör Tuncer Ertuğrul'un açılış sunumuyla sahneye gelen Can Ataklı Türkiye'nin geldiğimiz süreçte Amerika'nın Türkiye'ye el koyduğunu ve bu sözü ironi değil gerçek anlamıyla ifade ettiğini belirtti.

Can Ataklı'nın konuşmasından notlar: 

Bana soruyorlar arkadaşlar ne yapacağız ne oldu dedim ki ne var?Amerika'ya teslim ettik yönetimi onlara devir ettik.Şu anda Amerika Türkiye'nin yönetimine el koymuş durumda. Geldiler 16 Bakanlığa el koydular şunları şunları yapacaksınız dediler bunu yapacaksınız dediler iş bitti.Maalesef iş bitti. Bunları söylediğim zaman paniğe kaplan çok var .Ne yapacağız ?Bu kadar kötü mü.Hayır bu kadar kötü değil. Görüntü olarak şu anda Türkiye çok fena durumda Dünyanın gözünde kötü durumda. Dünya beşten büyüktür söylüyor ama şimdiye kadar dünyada hiç bir lider bunu bir kez olsun dile getirmedi. İçerden baktığımız zaman hakkaten . 

İsrail'e tepki konusunda en büyük tepkiyi veriyorsun. Peki ABD nin Küdüs'teki merkezi boşaltıldı mı? Hayır. Güney sorunumuz var. İdlib. Kahraman durumdayız. O kafa kesen radikal dedikleri terörist cinsi nereye gidiyor. Türkiye'ye geliyor. 3,5 Milyon Suriyeli içinde ne kadarı var bilmiyoruz. Bunları soruyoruz. Ne kadar kötümser olursak olalım 1919 dan daha kötü ağır ve aleyhimizde değil. Bizim nitelikli insan sayım Avrupanın bir çok ülkesinden daha fazla.Korkmaya lüksümüz yok. Gücümüzü tam gösteremiyoruz.

Cumhurbaşkanı yarın dese ki.Aralık'ta Yerel seçim var. Anayasaya aykırı . Ama yok diyor anayasaya aykırı değil. Yapıyor. YSK,Anayasa Mahkemesi  elinde bir şey yok,Yargı sıfırlanmış durumda. Türkiye'nin durumu bu. Parlamento sıfırlanmış durumda. Milletvekili arkadaşlarım burada varsa nolur alınmasınlar 600 kişi artı birer sekrete bazılarına özel şöför koruma olmak kaydıyla 1 Milyar lra aylık üzerinde para ödüyor Büyük Millet Meclisi karılığında aldığımız sıfır.  Kanun yapma yetkisi elinden alınmış ,referandumun özüne bakacak olursak Türk Milleti kendi rızasıyla hukuktan insan haklarından özgürlüklerinden vazgeçti. Yetkiyi bir kişiye devretti, geri kalan bütün kurum ve kuruluşlar yok artık.

..

Silahlı kuvvetler bugün yok,emir altındadır ,Polis teşkilatı Saray fedaisine dönüşmüş  durumdadır,Parlamento yoktur ,Yargı tamamen bağımlıdır.Bu koşullar altında umutsuzluk oluyor tabi.

Ama biz bunu aşarız .İnancımızla aşacağız,kararlılığımızla aşacağız ,iç çatışmaları bitireceğiz, Şu mantığı terketmemiz lazım. Kulağa hoş geliyor ama yapamayacağımızz. Birlik ve beraberlik .Böyle bir şey yok. Demokraside birlik ve beraberlik yok.Fikşrler değişik anlayışlr değişik yaşam biçimleri değişik olacak ve herkes asgari müşterekelerde işbirliğinde bir araya gelmek. 

...

Bu günkü iktidar tamamen Amerikan förmulüyle müthiş bir planla kendine asla zarar vermeyen bir ittifak sistemi kurup tüm muhalefeti de ittifaka girmeyi zorluyor ama kullanmayı da beceriyor. Şimdi muhalefetin bütün varını yoğunu ortaya koyup bu seçime hazırlanması gerekiyor. Çözüm. Sihirli değnek yok ama şu var. Her birey bir güçtür.Bunu kullanmamız gerek.

Türkiye'de 3 grup var artık. Herkes yerini bilmeli.  1.grup 15 Milyona varan eğitim seviyesi aşağıda maddi yardımlarla geçinen bir topuluk. Bu insanlar çalışmıyorlar yada getir götür kalıcı sigortalı işleri yok bu 15 Milyon kişinin siyasi değişmesi hayal. Enflasyon arttı dolar arttı peynir bir lira yüz lira bu kesim için fark etmiyor alıyor peynirini.

İkinci grup var. Bugünkü iktidarın sisteminden nemalanan çoğu sınıf atlayan bir anda zengin olan kesim . Bu kesiminde mevcut ekonomik krizle hiç alakası yok. Yok. Doğalgaz dün 300 dü bugün dörtyüz maddi olarak onlara külfet getirmiyor. 

3. olarak bir grup daha var bu grup çalışıyor ,vergi ediyor,işinin başında ya memur ya özel ,ya hizmet sektöründe çalışıyor. Şimdi sokağa çıkıyorum herkes karşı nerden oy alıyor bunlar. Şimdi bu 3 grubu gözünüzün önüne getirirseniz nerden aldığını bulursunuz. Onlar ortada yoklar çünkü. Sokakta rastaladığımız insanların önemli bölümü muhakif olması normal. On kişiden 9 u şikayetçi. Ama o kalabalık bir seçim olursa geliyorlar oy atıyorlar. Sistem bugünkü iktidarın elinde. MHP yüzde 11 nasıl alıyor.

Sonuç karamsar olmamak gerek. İktidarın aldığı oy resmi rakkamı yüzde 41 . İktidar en çok oyu aldığı halde ezik şu anda çünkü kendi oylarıyla seçilemedi başkan.MHP nin oylarıyla seçildi.Moral bozukluğu var .

..

Çözüm demokrasidedir herkes ona sarılmak zorundadır.Sivil Toplum Örgütlerinin baskı yapması gerekir siyasi partilere aktarılmalı. Siyasi parti merkezleri hoyrat davranıyor toplumdam korkmuyorlar,herkes AKP lileşti. .Herkes mutsuz çıt yok.

..

Hepimizi kandırıyorlar efendim zabıta gidecekmiş kontrol ypacakmış.Gastelerde fotoğrafları var üç beş zabıta bir arada resim falan ..Haberde fiyat düşürüldü ceza yazıldı yok.Doğalgaza zam yapıldı diyorum ona karışmam diyor. Yumurtayı zamlı satıyor adam ne yapsın adam tavuğu besleyen yemler yabancı.Yem artmış ne yapsın. 

..

 

BANDIRMA GERÇEK- EDİT: M.LEVENTOĞLU