Çaykur Üreticiyi Mağdur Ediyor

Özel Haber. M.Leventoğlu

Türkiye'nin en büyük Çay İşletmecisi Kamu Kurumu Çaykur'un üreticiyi mağdur ettiği bu nedenle zamana bağlı ürününü satmak zorunda olan  üreticinin zarara uğratıldığı iddia ediliyor. Çay alım taban fiyatının kamu devlet kuruluşu  Çaykur tespit etmesine rağmen   kontenjan uygulamasına  erken girilmesi nedeniyle üretici toplamak zorunda olduğu ancak satamadığı çaylarla başbaşa kalarak perişan oldu..  Kontenjan uygulamadan önce taban fiyatı üzerinden peşin para ödeyen Özel Çay Şirketleri ise kontenjan uygulaması başlamasıyla birlikte  her sene olduğu gibi fiyatları yüzde 40' lara varan oranla aşağıya çekerek üreticinin hakkını gasp ettiği belirtiliyor.

ÜRETİCİ SAHİPSİZ

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde,  yaş çay hasat dönemi sürüyor. Çay üreticileri, güneşli havalar nedeniyle  erken olgunlaşan çay bahçelerinde hasata başlayınca  devlete ait ve özel sektöre  ait  fabrikalarda alım sorunu  yaşanmaya başladı. Üreticiler, satamadıkları çaylarını yol kenarlarına, kavşaklara sererek muhafaza etmeye çalışıyor. Yıllardır üretim bantlarında yapılması gereken  yatırımları öteleyen  sektörün denge kurumu Çaykur  üreticilerin taleplerine yetişemeyince  özel sektör fabrikaları geleneksel fırsatçılık sürecini başlattı ve yine açıklanan  yaş çayı taban fiyatından çok aşağıda ve ileri zamanlı ödeme şartıyla çay alımı yapmaya başladı..

 Çay hasadı yapan üreticiler çaylarının tamamını satamayınca bazı özel sektör çay firmaları da taban fiyatı düşürerek alım yapmaya başladı. Rize'nin Çayeli  ilçesinde çayını yol kenarlarında, ağaç altlarında , alımyeri kenarlarında  muhafaza etmek zorunda kalan üreticiler  sorunları çözmekten imtina eden duyarsız  yetkililerden şikayetçi.. Çay üreticisi Halil Dinç " Devletin Çay politikası utanç verici, bile bile özelleştirme özendiriliyor, emekçi  küçük üreticilerin hak ettiği  paralar adeta göz göre göre çalınıyor,hasat başlangıcında  peşin para ile ödeme yapan özel sektör firmaları Çaykur kontenja uygulamasına geçince aniden peşin ödemeyi kesti fiytları yüzde kırklara kadar düşürdü üstelik nazlı almaya başladı bu terbiyesizliktir hırsızlıktır kim bu saçmalığa dur diyecek elbet biri çıkar  ayıptır günahtır " diye konuştu.

ÖZELLEŞTİRME ÖZENDİRİLİYOR

Çay alım yerlerinde sorunlarını dile getiren  Üreticiler ortak şikayetlerinde toplanmak zorunda kalınan  çayların bekletilmesi sürecinde yanma tehlikesi olduğunu belirterek "Çayı zamanında toplamamıza rağmen kontenjandan dolayı veremiyoruz. Çaykur yıllardır bu konuda öncülük yapıp önlem almadı almıyor umursamıyor,Toplama zamanı sağolsun Gürcü dostlarımız emekçiler parası önemli değil  geliyorlar yardım ediyorlar   ama Çaykur  yönetimi eski alışkanlıklarını üreticiye karşı insafsız duruşunu hiç değiştirmedi  Yönetm  sorunlara duyarsız. yukarlarda büyük rant dedikoduları üreticileri isyan noktasına getiriyor  Özel sektör de fırsattan istifade çayın fiyatını  insafsızca düşürdü. Bu duruma rağmen özel sektörde de sıralı günlere randevu veriyor. Peşin ödediği  düşük oranl parayı birde şubat mart aylarına öteliyor, devlet bunları görmüyormu görüyor ama  üreticinin derdi kimin umurunda . dedi.

ANGARYA DEVAM EDİYOR

Çay üreticisi Muhammet  Yazıcı ise "İnsanlar  çaylarını kendi yaptıkları ortak alımyerlerine satamıyor  bu sefer kilometrelerce uzakta  fabrikalara getirmesine rağmen  bekletiliyor  yarılıkçılar  neyse de dar gelirli üreticilere yazık bu insanlık değil  mağdur oluyorlar. Bu çaylar kolay toplanmıyor. Çay alımyerlerinde resmen ANGARYA var. Alımyerlerinde ki işler üreticilere yıkılıyor ancak  bu işleriyapmak zorunda olanların bankamatik  işçisi olduğu dedikoduları  mide bulandırıyor Çaykur siyaseten çiftlik olmuş yüzlerc e kişinin işe gitmeden maaş aldığı inşallah doğru değildir . Vatandaş bu çayı toplatmak için 150 lira işçilik ücreti veriyor. Üstüne alımyerlerinde  çay seriyor çafi atıyor, Çaykur yöneticilerinin derdi özel sektöre yol açmak Çaykur'un özelleştirilmesine çanak tutmak mı ? " ifadelerini kullandı. Çay üreticisi Recep Aşçı  da bu yıl yaşanan yoğunluğun Ramazan ayının yaklaşması ile olduğu doğru değil her yıl aynı senaryo ile hakkımız adeta çalınıyor Çaykur yöneticileri seyrediyor  bu ayıptır günahtır  "

B.GERÇEK - Mehmet LEVENTOĞLU