CHP Balıkesir İlçe Başkanı Onur Ayan Şehir Hastanesi' ni Anlattı

Değerli Basın Mensubu Arkadaşlarım. Bugünkü yazım biraz samimi ve sizlerle dertleşme niteliğinde olacak. Vaktinizi ayırıp yazdıklarımı okursanız anlayacaksınız ki samimi yapılan başımdan geçen olaylardan oluşan bir sitemimi dile getiriyorum.Değerlendirmeyi de halkımıza ve sizlere bırakıyorum.

Balıkesirimiz de hizmete giren Yeni Şehir Hastanesinin sorunları bitmek bilmiyor.  Her gün hastahane de çalışanlar, hastalar ve hasta yakınları feryat ediyor,değişik konularda şikayet yükseliyor.Bende bu duruma karşıdan bakamazdım,halkın sesine ses olmak için görev yapıyor,herkes için, insanlık için, insana yakışır  koşullar istiyorum.Bu yüzden yerinden inceleme yapıp yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Balıkesir’in merkezinde Balıkesir Devlet Hastanesi ve Atatürk Devlet Hastanesi olmak üzere iki hastanemiz vardı. Konumları gereği her iki hastanemizinde ulaşımında herhangi bir problem yoktu. Bunların yanı sıra Göğüs Hastanemiz ve Doğumevimiz vardı. Yıpranan binalardı fakat tadilatlarının toplamı Yeni Hastane pardon Akıllı Şehir Hastanesi edermiydi ya da tadilat olamayacak kadar kötü olup gerçekten Balıkesir’imizin bu Şehir Hastanesine ihtiyacı varmıydı bunları sorgulamak gerekir...

Şehir Hatanemize kendi rahatsızlığım sebebiyle bende üç kez gittim. Giderken de halkımızdan aldığımız duyumlarla önyargılarım da vardı elbette. Dedim ki bi git,gör,yaşa doğru bilgi ver vatandaşa. Ben kendi aracımla gittiğim halde ulaşım oldukça zor. Hastane Şehrimizin dışında,bahçede otoparka ayrılan bölüm kısıtlı,dolaşırken kapalı otopark ile karşılaştım girdim otoparka. İster inanın ister inanmayın ben 3 kişi gittiğimiz halde korktum. Issız, ürkütücü,yeni yapıldı fakat tavandan lambalar araba hizasında sarkıyor, kimin girdiği, kimin çıktığı belli olmayan bi otoparka girdik. E yukarı nasıl nerden çıkcaz o da oldukça zor oldu. Neyse yukarı çıktık aradığımız bölümü hastane görevlilerine sora sora bulduk ve bu sıra da tam 3 kez bozuk asansörle tanışık olduk tabiki devamında çalışan birkaç asansörün önündeki uzun kuyruklarda vatandaşlarımızın şikayetlerini dinledik.Doktor bi yandan isyanda hastanasına yetişemediğinden, yemek dağıtan görevli ayrı dertli yemekleri dağıtana kadar diğer öğün geliyor işimiz çok zor diyor, vatandaş gideceği yeri bilmiyor akıllı hastane tüm vatandaşı aklından ediyor. Bu sadece yaşadığım gidişimin 1. Seferinde yaşanandı. Doktor zamanında gelemiyor zaten bir tahlil istedimi vay vatandaşımın haline. Ben tahlil yaptırmak için acile gittiğimde ordan oraya dolaştım 1.30 saatte filmleri zor çektirdim. Çalışanlara soruyorum tek tek doktorundan hastabakıcısına tüm personel hastanenin çok eksiği olduğunu, hazır olmadığını, en az 3 yılda kendini toparlayacağını söylüyor. Şimdi bu yaşadıklarımı bir kenara bırakalım da şu akıllı hastanenin merdivensiz oluşunu düzeltiyorum acil çıkışlı yangın merdivenlerinin oluşunu, asansörlerin çalışmadığını, insanların katlara ilerleyebilmek için koşuşturmalarını, hastanenin elektrik faturasının 2 trilyonun üstünde gelmesini,hastanenin konumunu,ulaşımını daha bir çok sıkıntısını görmenize rağmen neredesiniz yetkililer?

Şehir Hastanesi dediniz herkesi oraya mahkum ettiniz siz gidip 1 saat durabilir misiniz acaba orada. Hatta odaları çok konforlu olarak anlatılıyor. Hastanede camlara gazete yapıştırmış halk, güneşten duramadığı için, insanlar cayır cayır yanıyor siz neyin konforundan bahsediyorsunuz. Göğüs Hastanesini kapattınız, Şehir hastanesinin içine taşıdınız,bravo! Şehrimizin göğüs hastanesi resmen oksijen deposu bahçesinin içindeyken şimdi taşıdığınız hastanenin dibinde çimento fabrikası var. Göğüs Hatanesinde 170’in üstünde yatak varken şimdi ki hastane de 70 yatak var. Geçenler de bir yağmur yağdı vatandaşlarımız yeni hastaneden görüntüler paylaştı ben gördüm sosyal medya üzerinden.Hastanenin her yerinden şıpır şıpır damlacıklar içeri girerek öbek öbek küçük havuzcuklar oluşturdu.Talihsiz hastalarımızın üstüne yağdı resmen. Bu dramatik komedi durum da dönüp dolaşıp rutubet,nem,pislik, hastalık olarak biz vatandaşa geri dönecek,yine olan bizlere olup bu hastaneden nemalananlar ayaklarını elleri sıcak sudan soğuk suya sokmayı bırakın hasta olmayıp ihtiyaç olduğu takdirde de soluğu özel hastanelerde kendilerine özel odalarda hizmet alacaklardır.

CHP Karesi İlçe Başkanı olarak göreve geldiğim ilk günden itibaren vatandaşlarımızın sorunlarına yanıt bulmak için çabalıyorum. Vatandaşlar  ilgililerin sorunlara olan duyarsızlığına tepki gösteriyor ve bir an önce gereken önlemlerin alınmasını istiyor. Şehir Hastanesi Vatandaşın hastanesi değil de bu hastane kimlerin hastanesi? Akıllı hastane adeta vatandaşın aklını başından alıyor...

CHP Karesi İlçe Başkanı Onur Ayan