CHP Milletvekili Mehmet Tüm'den Bandırma Cezaevi Sorusu

CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, Bandırma Cezaevi’nde yaşanan skandalları Meclis gündemine taşıdı.

Bandırma M Tipi Cezaevi’nde tutuklu anneler ve bebeklerinin işkenceye varan ciddi hak ihlalleri yaşadığını belirten CHP’li Mehmet Tüm, cezaevindeki ihlaller nedeniyle bebeklerin sürekli hastalandığını, hasta bebeklerin hastaneye ‘yoğunluk’ gerekçesiyle götürülmediğini, bebeklerin keyfi şekilde cezalandırıldığını ifade ederek Adalet Bakanlığı’nı göreve çağırdı.

“Bebekler sürekli hastalanıyor, bebeklerin hastaneye sevki engelleniyor!”

CHP’li Mehmet Tüm, cezaevindeki hak ihlallerine ilişkin şunları söyledi: “İktidar, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı körler sağırları oynuyor. Suçunu bile bilmeyen on binlerce insan, şu an hukuksuz şekilde cezaevinde tutsak ediliyor. AKP’nin OHAL rejiminde cezaevlerinde insan haklarına dair hiçbir emareye rastlanmıyor. Özellikle tutuklu anneler ve bebekleri için cezaevleri işkence yuvasına dönmüş durumdadır. Bandırma M Tipi’nde yaşananlar bunun en açık örneklerinden biridir. Kalabalık koğuşlarda, bebekler havasızlıktan, soğuktan ve rutubetten dolayı sürekli hastalanıyor, sağlık kontrolü yapılarak hastaneye sevk edilmesi gerektiğine karar verilen bu hasta bebekler ‘yoğunluk’ gerekçe gösterilerek hastaneye götürülmüyor, anne ve bebekler hastalık yüzünden hayati tehlikeye varan sıkıntılar yaşıyor.”

“Bebeklere uygun gıdalar verilmiyor, yemeklerden haşerat çıkıyor!”

“Cezaevinde bebeklere uygun gıdalar dağıtılmıyor, bebeklere farklı numaralarda bebek bezleri satılmıyor, bu malzemelerin tutuklu yakınları tarafından verilmesine de keyfi olarak izin verilmiyor. Bebekler soğuk ve havasız ortamda hem hasta oluyor, hem iyi beslenmesi engelleniyor, hem de şikâyet edildiğinde annelere keyfi cezalar veriliyor. Cezaevinde dağıtılan yemeklerde defalarca haşerat çıkmasına rağmen kimsenin konuyla ilgilenmediği söyleniyor. Bandırma Cezaevi’nde suçsuz masum bebeklere yönelik işkenceye varan bu ihlaller, bir insanlık ayıbıdır. Adalet Bakanlığı bu iddiaları bir an önce araştırmalı ve tutuklu anne ve bebeklerin sıkıntılarını çözülmeli, bu ihlallerin sorumluları cezalandırılmalıdır.”

 
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e verdiği soru önergesinde CHP’li Tüm, şu soruları yöneltti:
Bandırma M-Tipi Cezaevi’yle ilgili medyada yer alan iddialar doğru mudur? Bakanlığınıza cezaevi yönetimi hakkında daha önce herhangi bir şikâyet ulaşmış mıdır?
Bahsi geçen cezaevinde geçmişte tutuklulara işkence ve kötü muameleden dolayı ceza alan kamu görevlileri var mıdır?
İddialar doğruysa, keyfi uygulamalarla tutukluların ve masum bebeklerin haklarını ihlal eden, tutuklulara işkence ve kötü muamelede bulunan cezaevi görevlileri ve yönetimine herhangi bir yaptırımda bulunulacak mıdır?
Bahsi geçen cezaevinde kaç mahkûm bulunmaktadır ve koğuşlarda fazla sayıda kişinin kaldığı ve havalandırma sorunu yaşandığı iddiası doğru mudur?
Cezaevinde bebek bezleri ve gıdaları hangi gerekçeyle satılmamaktadır ve tutuklu yakınlarının temin ettiği bebek malzemeleri hangi gerekçeyle geri çevrilmektedir?
Hasta tutuklular ve bebekler hangi gerekçeyle hastaneye sevk edilmemektedir? Bebeklerin hayati tehlikeyle karşı karşıya kalması durumunda sorumluluk kimde olacaktır?
Yemeklerde haşerat çıkmasına rağmen hangi gerekçeyle yemeklerle ilgili bir düzenleme yapılmamaktadır?
Ciddi hak ihlallerinin yaşandığı cezaevi en son ne zaman teftiş edilmiştir? Teftiş raporunda bahsi geçen eksiklikler yer almakta mıdır?
Cezaevinde bulunan bebeklerin daha sağlıklı bir ortamda büyümesi ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi adına herhangi bir çalışma yapılacak mıdır?
Son beş yıldır cezaevlerinde işkence ve kötü muamele yaptıklarından dolayı kaç kamu görevlisine idari ve adli soruşturma açılmıştır? Bu kişilerden kaçı yapılan soruşturma sonucu görevinden alınmıştır?
Son 15 yılda Türkiye işkence ve kötü muameleden dolayı AİHM kararlarında kaç defa tazminata mahkûm edilmiştir?

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Mehmet TÜM

Balıkesir Milletvekili

Yazılı ve sosyal medyada Bandırma M-Tipi Cezaevi’nde kadınlar ve çocuklara yönelik ciddi hak ihlallerinin gerçekleştiğine ve cezaevi koşullarının çok kötü olduğuna dair iddialar ve haberler yer almaktadır. Bu ileti ve haberlerde;

· Cezaevinde ihmallerle birlikte keyfi kısıtlamalar ve çeşitli hukuksuz cezalar nedeniyle anneler ve bebeklerinin zor durumda olduğu,

· Anne ve bebeklerin rutubetli koğuşlarda bırakılması nedeniyle hasta olduğu,

· Sağlık kontrolü yapılarak hastaneye sevk edilmesi gerektiğine karar verilen hasta bebeklerin “yoğunluk” gerekçe gösterilerek hastaneye götürülmediği,

· 7 kişilik koğuşlarda 10 kişi kalması nedeniyle havasızlık problemleri yaşandığı,

· Üç haftadır devam eden tadilatlar sebebiyle tutukluların havalandırmaya çıkmalarına da izin verilmediği, bu duruma itiraz edenlerin azarlandığı veya tutuklularla “Havasız kalıyorsanız pencerelerinizi açın” şeklinde dalga geçildiği,

· Tutuklulara haftanın sadece iki günü üç saat sıcak su verildiği,

· Dağıtılan yemekler de birçok defa haşerat çıkmasına rağmen konuyla ilgilenilmediği,

· Bebeklerin beslenmesi için uygun gıdalar dağıtılmadığı, bebeklere uygun gıdaların ve farklı numaralarda bebek bezlerinin satılmadığı, bu malzemelerin tutuklu yakınları tarafından verilmesine de izin verilmediği ve gıdalar ve malzemeler keyfi bir şekilde geri çevrildiği,

· Yeterli beslenemeyen bebeklerin koğuşların soğuk ve havasız olması neticesinde de sık sık hastalandığı,

· Yeterli geniş alan ve yerlerde halı olmaması sebebiyle bebeklerin fiziksel gelişimlerinin olumsuz etkilendiği gibi bilgiler yer almaktadır.

Bu çerçeveden hareketle;

1. Bandırma M-Tipi Cezaevi’yle ilgili medyada yer alan iddialar doğru mudur? Bakanlığınıza cezaevi yönetimi hakkında daha önce herhangi bir şikâyet ulaşmış mıdır?

2. Bahsi geçen cezaevinde geçmişte tutuklulara işkence ve kötü muameleden dolayı ceza alan kamu görevlileri var mıdır?

3. İddialar doğruysa, keyfi uygulamalarla tutukluların ve masum bebeklerin haklarını ihlal eden, tutuklulara işkence ve kötü muamelede bulunan cezaevi görevlileri ve yönetimine herhangi bir yaptırımda bulunulacak mıdır?

4. Bahsi geçen cezaevinde kaç mahkûm bulunmaktadır ve koğuşlarda fazla sayıda kişinin kaldığı ve havalandırma sorunu yaşandığı iddiası doğru mudur?

5. Cezaevinde bebek bezleri ve gıdaları hangi gerekçeyle satılmamaktadır ve tutuklu yakınlarının temin ettiği bebek malzemeleri hangi gerekçeyle geri çevrilmektedir?

6. Hasta tutuklular ve bebekler hangi gerekçeyle hastaneye sevk edilmemektedir? Bebeklerin hayati tehlikeyle karşı karşıya kalması durumunda sorumluluk kimde olacaktır?

7. Yemeklerde haşerat çıkmasına rağmen hangi gerekçeyle yemeklerle ilgili bir düzenleme yapılmamaktadır?

8. Ciddi hak ihlallerinin yaşandığı cezaevi en son ne zaman teftiş edilmiştir? Teftiş raporunda bahsi geçen eksiklikler yer almakta mıdır?

9. Cezaevinde bulunan bebeklerin daha sağlıklı bir ortamda büyümesi ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi adına herhangi bir çalışma yapılacak mıdır?

10. Son beş yıldır cezaevlerinde işkence ve kötü muamele yaptıklarından dolayı kaç kamu görevlisine idari ve adli soruşturma açılmıştır? Bu kişilerden kaçı yapılan soruşturma sonucu görevinden alınmıştır?

11. Son 15 yılda Türkiye işkence ve kötü muameleden dolayı AİHM kararlarında kaç defa tazminata mahkûm edilmiştir?