CHP Parti Meclisi (PM)Hakkında Soruşturma

Ankara Başsavcılığı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu dahil  CHP’nin en üst karar alma organı 60 üyeli parti meclisi (PM) hakkında soruşturma başlattı.

CHP Parti Meclisi, geçen yıl HDP ve Cumhuriyet gazetesine yönelik tutuklamalar üzerine olağanüstü toplanıp bildiri yayımlamıştı. Bildiride, “FETÖ, PKK ve IŞİD terör örgütlerine yardım ve yataklık eden Saray ve AKP yöneticileri, demokrasimize ve ülkemizin bekasına yönelik en büyük tehdittir” denmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Parti Meclisi üyeleri hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret"; AKP yönetimi ise "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni aşağılama" gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

Savcılık milletvekili Parti Meclisi üyeleri hakkında TBMM’ye fezleke yazarak soruşturma izni istedi. Başlatılan soruşturma kapsamında PM üyesi milletvekilleri hakkında, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçu yönünden fezlekeler hazırlanarak TBMM’ye gönderildi. TCK’nın 301. Maddesi’ndeki suçlar için yapılacak soruşturma için Adalet Bakanlığı’nın izni bekleniyor. Dosyaları ayrılan, milletvekilli olmayan PM üyeleri hakkındaki soruşturma ise sürüyor. Vekillerin dokunulmazlıkları kaldırılırsa Kılıçdaroğlu dahil tüm PM üyeleri hâkim karşısına çıkabilir.

BANDIRMA GERÇEK