Emeklilere sadaka zammı beğenilmedi

EMEKLİLERE SADAKA ZAMMI BEĞENİLMEDİ

Ocak ayında fark alan memur emeklileri ve  SSK ve Bağ-Kur'luların alacağı zam ise yüzde 5 olurken enflasyonun üçte biri oranında uygulanan zamlar tepki yarattı.

 Böylece SSK emeklisinin artışı 421 lira, memur emeklisinin artışı ise 469 lirayı bulacak.
Emekliler 2016 yılında hem seyyanen hem de enflasyona bağlı olarak zamlar aldılar ve Temmuz ayında da almaya devam edecekler. Ocak ayında özellikle SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin seyyanen 100 lira zam almaları maaşlarında önemli bir fark oluşturdu. Bunun üzerine enflasyon kadar da zam yapıldı. 

Aralık ayında bin lira maaş alan bir SSK veya Bağ-Kur emeklisinin Ocak'ta maaşı bin 138 lira 60 kuruşa ulaştı. Aralık ayında 3 bin lira alan bir SSK emeklisi ise Ocak'ta hesabında 3 bin 215 lira 80 kuruş gördü. Memur emeklileri ise Ocak ayında yüzde 6 toplu sözleşme zammı aldılar. Bunun üzerine bir de 6 aylık enflasyon farkı olan yüzde 0.90 fark eklendi. Böylece SSK ve Bağ-Kur'lularda olduğu gibi memur emeklileri de Ocak ayında çifte zamma kavuştu. Bu zamlar sonunda Aralık ayında bin lira maaş alan bir memur emeklisi Ocak'ta bin 69 lira 54 kuruş maaşa kavuştu. Aralıkta 3 bin 500 lira maaş alan bir memur emeklisinin Ocak ayında hesabına yatan para ise 3 bin 743 lira 39 kuruş oldu. 

Emekliler için 2016 yılında yapılacak zamlar bununla sınırlı değil. Temmuz ayında yeni bir zam daha tüm emeklileri bekliyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak ayı ile Temmuz ayı arasında oluşacak enflasyon farkını yeniden maaşlarında görecek. Uzmanlara göre bunun da yüzde 4 ile 5 arasında olması bekleniyor. Yüzde 5 olduğu düşünüldüğünde Aralık ayında bin lira maaş alan bir SSK veya Bağ-Kur emeklisinin maaşı Temmuz'da bin 195 lira 53 kuruşa ulaşmış olacak. Aralık'ta 3 bin 500 lira maaşı olan bir SSK ve Bağ-Kur emeklisi ise Temmuz'da 421 lira 85 kuruş artış ile 3 bin 921 lira 85 kuruş maaş alacak. Memurlar ise yine toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 5'lik zamlarını Temmuz'da alacaklar. Enflasyon tahminlerine göre de yüzde 1'lik bir fark alma ihtimalleri doğdu.

Çalışanların aldığı tüm zamlardan, 31 Aralık 2016 tarihine kadar emekli olacak her vatandaş da yararlanacak. Bu yıl içinde emekli olacak vatandaşlara önce yüzde 3.86 enflasyon zammı sonra da 100 lira seyyanen zam verilecek. Ayrıca yüzde 5 olması beklenen Temmuz enflasyon zammı da bu vatandaşların maaşına eklenecek.