Erdek Belediyesi 1.Kyzıkos Uluslararası Heykel Sempozyumu

ERDEK BELEDİYESİNDEN TARİHİ ATAK 

ANTİK ÇAĞIN HEYKEL ÜRETİM MERKEZİ KYZİKOS SANATI TANITILACAK 

Kyzikos ve Erdek, özellikle M.Ö. 334-30 yılları arasında Helenistik Çağ’da ve yine Roma zamanında, sanatta ve mimaride özellikle de Heykeltraş alanında erişilmez bir seviyeye ulaşmıştır. Kapıdağ’da çıkarılan renkli mermerleri büyük ustalıkla işleyen Kyzikos'lu Heykeltıraş'ların,o dönemde yaşamış olan birçok kral ve imparatorlara saraylar, saray süslemeleri, zamanın Tanrıları adına tapınaklar, mezar süsleri, sütun başlıkları ve su kemerleri yaptıklarını tarihi yazılardan öğrenmekteyiz. Dünyanın sekizinci harikası olmaya aday Kyzikos’taki Hadrianus Tapınağı da İmparator Hadrianus adına Kyzikos'lu mimarlar tarafından yapılmıştır.

Bugünkü zamanda Ege’de Efes, Söke, Milet ve Bergama’daki farklı mabetlerin sütun başlıkları ile süslemelerinin Kyzikos'lu mimarlarca yapıldığı bilinmektedir.

Yaklaşık 3000 yıllık sanatsal tarihe ışık tutmuş Kyzikos Antik Kentimizin, günümüze de bu ışığını yansıtabilmesi adına Erdek Belediyesi; ilki bu yıl gerçekleştirilecek olan '1. KYZIKOS ULUSLARARASI HEYKEL SEMPOZYUMU' 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında, sanatsever hemşehrilerimizi Uluslararası üne sahip Heykeltraşlar ile buluşturuyor! 5 Yerli, 5 Yabancı (Gürcistan,Ukrayna,Bulgaristan,Çin) Heykel Sanatçısı ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden 5 öğrencinin eserlerini sergileyeceği sempozyum, Erdek İlçe Merkezi ve Ocaklar Mahallesinde gerçekleşecektir.