Erdoğan ve İmamoğlu Süryani Kilisesi Temel Atma Töreninde Buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Istanbul BŞ. Başkanı Ekrem  İmamoğlu ile birlikte Türkiye'de bir ilk olarak yaşanan , Cumhuriyet döneminde sıfırdan inşa edilmiş ilk Süryani kilisesi olma özelliği taşıyan Mor Efraim Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi temel atma töreninde buluştu.
 Erdoğan, eski Katolik Mezarlığı’nın kullanılmayan bölümüne inşa edilecek olan kilisenin temel atma töreninde bir konuşma yaptı.

"Süryani Kilisesi'nin İstanbul için bir zenginlik olacağına inanıyorum. Kilisenin 2 yıl içerisinde tamamlanmasını umuyorum. İnşallah açılışında da bir arada oluruz.

Tüm mazlumlara kol kanat gerdik, ayrım yapmadık Terör örgütleri her türlü zulmü yaparken, biz hiçbir ayrım yapmadan tüm mazlumlara kol kanat gerdik, yüreğimizi açtık. Kendi vatandaşlarımıza verdiğimiz hizmetlerde de asla ayrım gözetmedik. İspanya'dan Kuzey Afrika'ya kadar her yerden bu topraklara gelen mazlumlar için kapılarımız da kalbimiz de sonuna kadar açık olmuştur.

Türkiye'ye sevgisi, sadakati, katkısı olan her vatandaş bizim gözümüzde birinci sınıf vatandaştır. Bugün Türkiye geçmiş göre çok daha iyi bir toplumsal yapıya sahiptir. Farklılıklarımızı en önemli zenginliklerimiz olarak görüyoruz.

Son olarak Suriye ve Irak'tan gelen içlerinde Arap, Kürt, Türkmen ve bu Müslüman kardeşlerimizin yanında Süryanilerin, Ezidilerin ve diğer inanç gruplarına mensup insanların da bulunduğu 4 milyona yakın insanı şu anda ülkemizde misafir ediyoruz.
Tüm terör örgütlerinin ve onları maşa olarak kullananların asıl hedefi ortak vatanımızdır. Ülkemizde hak ve özgürlükler geliştikçe bundan da tüm vatandaşlarımız yararlanacaktır. Hak ve özgürlükler noktasında tek istisnamız terör örgütleridir, ülkesine ihanet içine girenlerdir."

Erdoğan’ın konuşmasının bitmesinden sonra, aralarında İmamoğlu ve Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun da bulunduğu heyet, temel atma butonlarına bastı. Butonlara basılmasının ardından temele ilk beton atıldı. Bu sırada heyet, temel alanını inceledi.

İmamoğlu, Yeşilköy’deki temel atma töreninden sonra Florya’daki başkanlık konutuna geçerek, Vatikan Büyükelçisi Başpiskopos Paul Russel’ı ağırladı. Russel’ı konutun kapısında karşılayan İmamoğlu, “İlişkilerimizi tazelemek ve tamamıyla dünyaya açık bir kenti oluşturma adına iş birliğimizi konuşmak bizim için bir zevk olacak” dedi.İmamoğlu, şunları söyledi: “Özellikle kentimizde, bu yeni dönemde inanç dünyası adına, bu şehirde yaşayan her inanca eşit mesafede yerel yönetim olma konusunda, özel bir hassasiyetimiz olacak. Biz, bu şehirde yaşayan insanları eşit kabul ediyoruz. Yaşayan tüm vatandaşlarımıza karşı da eşit olacağız. Hiçbir inancı ve hiçbir etnik kökeni, ‘azınlık’ kelimesiyle yan yana koymayacağız. Tümüyle yaşayanlar bizim hemşehrimizdir ve yaşayanlara manevi dünyaları içinde çok değerli hizmetler üreteceğiz. Bu hem demokrasimize hem de barışa ve huzura büyük hizmette bulunacak. Dünyaya da örnek olacak işler yapacağımıza inanıyorum. İstanbul’un tarihine ve hoşgörü geçmişine de yakışan budur.”

Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus’un selamlarını İmamoğlu’na ileten ve seçimi kazanmasından dolayı tebrik eden Russel ise, “Şeytanın en büyük özelliği, insanları bölmesidir. Sizin bu birleştirici tavrınız umut olmuştur. İstanbul, Katolikler için çok önemli bir şehir. Sayıca çok olmamamıza rağmen, köklerimizin bağlı ve güçlü olduğu bir şehir. Dolayısıyla İstanbul’a çok önem veriyoruz” dedi.

BANDIRMA GERÇEK SOSYAL -03-08-2019