Esnaflar Pahalı Malzeme Nedeniyle Kepenk Kapatıyor

HABER - MEHMET LEVENTOĞLU

Son yıllarda gözle görülür şekilde gerçekleşen  el emeğiyle hayatını kazanan küçük esnaf diye tabir edilen işyerlerinin yoğun olarak kapanmasının nedenleri üzerine  mesleğinde 40 yıldan fazla sürede emek vermiş Erdoğan S. ustaya sorduk. Ekonomistlere parmak ısırtacak yanıtlar verdi.

Bandırma'da yaklaşık 40 yıldan fazla sürede yaşamını el emeğiyle kazanan döşemeci ustası Erdoğan S. uzun yıllardır keyifle çalıştığım işimden artık parada kazanamıyorum işlerde eskisine göre onda bire düştü dedi.

ALDIĞIMIZ MALZEME PAHALI

Kullandığı malzemelerin pahalı olduğunun özellikle altını çizen Erdoğan Usta  "Ayda ortalama on iş alarak bitirdiği  zamanlar geride kaldı artık ayda bir iş geldiği zaman seviniyorum. Çünkü malzeme pahalı olunca işçilik ucuz olsa da müşteri iş getiremiyor. Pahalı geliyor. Her iş kolunda böyle. Sistem tıkandı. Herkes iş yaptırmaktan korkuyor.Herhalde artık ben de pes diyeceğim dedi.

TÜRKİYE'DE 6 DOLAR ÇİN'DEN GELİRSE  0,01 DOLAR !

Piyasadaki kriz nasıl aşılabilir sence diye sorduğum  soruya yanıt veren Erdoğan usta. "Tek neden üretimdir dedi. Üretim ama ekonomik yani ucuz üretim. Üretemiyoruz. Dışardan hazır alıyoruz. Çünkü Türkiye ucuz üretemiyor. Elektrik olsun ,vergiler olsun ,bürokrasi fabrikalara devlet acaip yükleniyor..Devlet üretim yapan üretenlere değil tüketenlere  destek oluyor ben gümrükte vergimi alayım demekle olmuyor işte. Çin nasıl bu kadar ucuz üretebiliyor onu araştırsınlar. Sonuçtaürettiğin mal alıcısına hitap etmeli herşeyde böyledir.  Her sektör krizde çünkü hammadde pahalı üretim pahalı fabrikalar ucuz tedarik, ucuz işletme maliyetiyle çalışamıyor. dedi. Bakın ben burada bir döşemelik kumaşın metresini asgari 30-35 tl çok kalitelisi 70 -100 arası alabiliyorum.en azı 5 dolar metresi. Şimdi bu maliyetle kim evinden işyerinden iş getirebilir. Getirmiyorlar idare ediyorlar. Oysa isterseniz göstereyim Çin den gelen döşemelik kumaş için metre fiyat teklifi 0.01 dolar . yani 6 kuruş mu 60 kuruş mu siz hesaplayın . Şaka değil adamlar bu kadar ucuz maliyetle üretiyorsa bunu çözmeleri lazım. Eğer ben küçük esnafım ama maliyet ucuz olsa belki 3 belki 5 kişi çalıştıracağım iş yetiştirmek için çünkü insanların ekonomik durumu bizdeki bitiş fiyatlarına uygun değil.  10 yıl evvel böyle değildi. Sonuçta zincir gibi herkes kaybediyor. İşçide Esnafta maliye de devlette..Bu kadar açık. Devlet üreticilere hibe değil ucuz tedarik sağlamalı ucuz üretim şartlarını sağlamalı gerisine karışmasın işler kendiliğinden dengede yürür..Ama bunları kim yapacak kimin umurunda sigaraya benzine yap zammı topla parayı üreten nasıl üretirse üretsin de OLMAZ!" dedi. 2000 kişi çalışıyordu güzelim fabrika Şeker Piliç kapandı gitti mesela neden  yem pahalı malzeme pahalı devletin umurunda olmadı yazık milli servete.

Patates soğanda da aynı şey mesele ucuz üretimi sağlamak adam maliyeti ucuz üretirse ucuz verebilir yoksa nasıl versin ucuz diyen Erdoğan usta eskiden bu mahallede 6 döşemeci esnaf vardı iş yetiştiremiyorduk  bakın dükkanlar boş şimdi..iş yokluğundan kapattılar gittiler son ben kaldım sıra bende Allah selamet versin diyerek sözlerini tamamladı.

BANDIRMA GERÇEK -03-03-2019