Festival Gelirken

Bu yıl 26-29 Mayıs tarihleri arasından 27’incisi yapılacak olan Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali’nin tanıtım toplantısı
yapıldı. Yine müthiş etkinlikler.  Bu yıl 3 güne sığdırılacak etkinliklerin  tümü muhteşem ama   katılmam olanaksız.
Bu nedenle festival programını bu kadar küçük bir zaman dilimine sıkıştırılmasını kınıyorum.
Evet Ramazan ayı nedeniyle böyle oldu deniyor.
O zaman tarihi geriye alırsınız canım. Bahane değil.
ÇÜNKÜ geçen yıldan biliyorum bir yandan iş güç mesai bir yanda mesaiden kaytarıp etkinliklere koşuşturmaya çalışan insanları izledim. Onların serzenişlerini de dinledim.
Her şeye rağmen Bandırma'nın bir kültür kenti sanat kenti olması için olağanüstü çabaları görüyor izliyorum. Sadece bu nedenle sanat ve sanatçını dostu  başkanımı çok takdir  ediyorum ve tebrik ediyorum.
Bandırma bir Ak Parti dönemi yaşadı ben bu kadar kısır bir etkinlik dönemi görmemiştim. Uluslararası niteliği o dönemde kaybetti zaten.Oysa daha önceleri denizin karşı kıyısından olsun soydaşlarımızı bıraktığımız tüm coğrafyalardan gelen kültür elçileri olağanüstü etkinlikler yapardı ve  meydan bir enternasyonal renk ve müzik coşkusuna dönüşürdü. Tek hazetmediğim ise son geceki ünlü sanatçı! ların konserleri olmuştur bu da devam ediyor maalesef.
Şimdi yeniden eski havasını yakalamak için büyük gayret var Nüvit Erten 'in festivalin sanat ve kültür ağırlığı için özverili  desteğini çok önemsiyorum . 
ÇÜNKÜ Bandırma sıradan bir kasaba değil tüm yerel evrensel kültürlerin halihazırda birlikte kardeşçe yaşadığı bir kent.
Yani kardeşlik bilincinin en güzel örneği yaşanıyor bu kentte.
Başkan Dursun Mirza sadece festival değil yılın tamamında  her türlü sanatsal etkinlik için büyük özverilerde bulunuyor eleştirilere göğüs geriyor. 
Yetenekli ve burası daha önemli istediği konuda emek verenlere gerçekten destek olmanın heyecanını yaşıyor. 
Tiyatrolara destek veriyor. Atölyelere destek veriyor. Yeter ki iş üretilsin. Mesela Göçlerin Gölü belgeselini hazırlayan hemşerim Profoto nun sahibi Gökhan emek vermiş müthiş bir belgesel yapmış ve ilk yönetmenlik deneyiminde başarılı bir çalışma ortaya koymuş.. Gökhan'ın Ak Parti ilçe Başkanı Eşref Kasapoğlu'nun oğlu  olması hiç umurunda olmadı bile. Önemli olan Bandırma için bir şeyler üreteni sahiplenmekti.
Ünlü Bandırmalı yönetmenimiz  Tunç Başaran'ın verdiği destekle gerçekleştirilen proje gibi  siyasetin kirli yüzünü öteleyen Bandırmanın kültür ve sanat dünyasında örnek işler oluyor. Eminim ki içinde rant hesapları olmayan projelere emek veren olsa destek garanti. 
Derken  AK Parti Bandırma İlçe Başkanı Alp Bostancı, Belediye Başkanı Dursun Mirza ve Festival Komitesine sert eleştirilerde bulundu.!

İlgiyle baktım . Neden ?

Can Dündar ve Erdem Gül festivalde yer alıyormuş. Siyaset yapılıyormuş.
Yapma sayın Bostancı Bandırma'da Belediyenin yaptığı ya da yapamadığı bir sürü icraatları eleştir tamam da .Tarih yazanlara ilişme.

Siyasetle ne ilgisi var !

Koskoca Büyükşehir Belediyesinin merkezi  Balıkesir'de sanatçılar için  bir sergi salonu bile yok .

Umurlarında da değil.

Bandırma hepsine kucak açıyor. 

Siyaseten?

AYSEL BEYAZ - BANDIRMA