Gönen'de Ömer Seyfettin Sempozyumu Ses Getirdi

Güney Marmara Kültür Platformu Birliği tarafından  Gönen ilçesinde düzenlenen “Yaşayan Ömer Seyfettin 2020’ye Doğru” konulu sempozyum ses getirdi. Gönen doğumlu olan Türk Edebiyatının genç yaşta hayata  veda eden usta ismi sempozyum sürecinde eserleriyle anıldı..

Gönen Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte usta edebiyatçının hayatı, edebiyat dünyasındaki yeri ve bilinmeyen yönleri, “Gönen’den Sarıyer‘e Ömer Seyfettin” konuları işlendi. Ömer Seyfettin’in eserlerinin yanı sıra Gönen’in tanıtım resimleri de konferansta sergilendi.  Ömer Seyfettin hikayelerini tekrar derleyip düzenleyen Prof. Dr. Recep Duymaz, yaptığı açıklamada, bir devrin çocuklarını büyüten Türk edebiyatının unutulmaz yazarlarından olan Ömer Seyfettin’i andıklarını kaydetti.

Duymaz, Ömer Seyfettin’in genç yaşta hayatını kaybettiğini belirterek, “Hemşehrimizin hikayelerini daha fazla kişiye ulaştırabilmek ve onu yeni nesle tanıtabilmek adına bir çalıştayda bir araya geldik. Çeşitli paydaşlar ile görev paylaşımı yaptık ve ölümünün 98’inci yılında tekrar onu anmanın mutluluğunu yaşadık.” dedi.

Etkinlikte Türk Dil Kurumu yazarlarından Prof. Dr. Nazım Hikmet Polat, Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Fatih Doğrucan ve Mustafa Özcan konuşma yaptı.

GÖNEN POSTASI