Haksız Kazanca Denetim Yok Mu?

HAKSIZ KAZANCA DENETİM YOK MU ?

Son günlerde her şeye zam geldiği gibi un fiyatlarında da büyük bir artış gözlemleniyor.

Aynı zamanda elektriğe , ekmekte kullanılan mayaya ,ayçiçeği yağına ve susama da zam geldi.Hal böyle olunca fırıncılar ekmeğe de zam yapılması gerektiğini aksi halde işletmelerinin çalışır durumda olamayacağını söylüyorlar.Tüm imkanlarını zorlayıp sağlıklı ve temiz ürünler elde etmek için zamlara karşı ayakta kalmaya çalışıyorlar.Giderleri çok olan fırıncıların zam yapmaktan başka çaresi kalmıyor; ülkece yaşadığımız bu zor günlerde.

Ancak bazı insanlar var ki; böyle zor zamanları da fırsat bilerek tezgah altından hiçbir belgesi ve denetimi olmayan ekmekleri halka sunuyorlar.Bu olaylar eminim ki ülkemizin birçok bölgesinde yaşanıyordur ancak ben Edincik’te cuma günleri kurulan pazar esnasında tezgah altından ekmek satan insanlara bizzat şahit oldum ve aklımdan şöyle bir soru geçti :

”Pazarlarda satışı yapılan ürünler denetleniyor mu ?”

Halk belli ki bu konuda bilinçli değil çünkü.  Sağlık belgesi olmayan ekmekleri alıp tüketiyorlar.Üstelik satıcıların belirlediği fiyatlara göre !

Ben bu durumun kesinlikle haksız kazanç olduğu kanısındayım. İş yerini haşerelere karşı ilaçlama zorunluluğu da olan fırıncılar bu işlem için 60 tl ödüyorlarmış.Peki açıkta satılan ekmeklerin temiz kalması için bu pazarcılar önlem alıyor mu ?

Sizlerde bu şekilde satılan ekmeklerle karşı karşıya kalırsanız haksız kazancı engellemek ve sağlığınızın güvende olduğundan emin olmak için bu koşullarda satılan ekmekleri tüketmeyiniz.

Denetim nerede diye soruyorum ve zabıtaları daha kontrolcü olmaya davet ediyorum.

Melisa GÖNEN