Havutça, Gönen Çayındaki kirliliğin peşini bırakmıyor

 

Gönen Çayındaki kirlilik neticesinde yaşanan balık ölümlerine müteakip insan ölümleri de gerçekleşmesin diye Çevre ve Şehircilik Bakanlığının harekete geçmesi gerektiğini vurgulayan CHP Balıkesir Milletvekili Namık HAVUTÇA, konuyu TBMM’ye taşıdı.

Havutça, Bölge halkının yoğun şikayetleri üzerine Gönen Çayında yaşanan kirliliğin geldiği boyutla ilgili yaptığı incelemelerde, halk sağlığını tehdit eden kirlilik şikayetlerini dikkate almayan yetkilerle ilgili gerekli incelemelerin yapılmasını istedi.

Madem önlemler alınıyor yaşanan kirliliğin sebebi nedir?

“Balıkesir-Çanakkale illerinin önemli akarsulardan olan Gönen Çayı’ndaki kirliliğin bölge halkının sağlığını, ekolojisini, ekonomisini etkilediği ortadayken, neden gerekli önlemler alınmamaktadır? Önlemler alınıyorsa yaşanan kirliliğin sebebi nedir?” diye soran Havutça, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ’nin cevaplaması için verdiği soru önergesinde şu ayrıntılara yer verdi;

“Bölge halkının yoğun şikayetleri üzerine Gönen Çayında yaşanan kirliliğin geldiği boyutla ilgili yaptığım incelemeler neticesinde;

Balıkesir-Çanakkale bölgesinin önemli akarsularından biri olan Gönen Çayı’nın hızla kirlenmesi, çevreyi, halk sağlığını tehdit etmesi, bölgede yaşayan halkın şikayetlerine rağmen yaşanan kirliliğin yetkililer tarafından dikkate alınmaması, durumun vahametini ortaya koyduğu gibi yaşanan çıkmazı kronikleştirmiştir.

Bu bağlamda;

1- Balıkesir-Çanakkale illerinin önemli akarsulardan olan Gönen Çayı’ndaki kirliliğin bölge halkının sağlığını, ekolojisini, ekonomisini etkilediği ortadayken, neden gerekli önlemler alınmamaktadır? Önlemler alınıyorsa yaşanan kirliliğin sebebi nedir?

2- Gönen Çayını kirleten unsurlar nelerdir? Bakanlığınızın elinde gerekli veriler var mı?

3- Bu kirleticiler gerekli birimlerce denetlenmemekte mi? Denetleniyorsa kirliliğin boyutları her geçen gün neden artmaktadır?

4- Gönen Çayının bu derece kirlenmesine hangi idareciler göz yumdu? Bakanlığınızın bununla ilgili bir incelemesi olacak mı?

5- Gönen Çayındaki kirlilik sonucu balık ölümlerine bir önlem almayan idarecilerin harekete geçmemeleri manidar. Gönen Çayındaki kirlilikle ilgili önlem almak için insan ölümleri mi bekleniyor?”