Havutça Öğretmen Atamalarında Mülakat Sistemini Eleştirdi

Mülakatlarla Öğretmenlerin Onuruyla Oynamayın!

Milli Eğitimin 110 bin öğretmen açığı olduğunu vurgulayan CHP Balıkesir Milletvekili Avukat Namık Havutça, öğretmen atamalarındaki mülakat sistemini eleştirdi.

Havutça, öğretmen atamasında kullanılacak olan mülakat/sözlü sınav kriterinin nasıl uygulanacağı noktasında uluslararası objektif kriterlerin olmadığını, bu mülakatın tamamen bakanlığın kontrolünde olacağı için adil bir sürecin işlemeyeceğini vurguladı.

Havutça öğretmen atamalarında uygulanan mülakat sistemiyle ilgili eleştirilerinde şu ifadelere yer verdi;

“Öğretmen ataması için getirilen mülakat sisteminin siyasi ve ideolojik düşüncelere göre değerlendirmesi öğretmenlik mesleğinin onurunu zedeler. Bu süreçte MEB’in çok hassas davranacağını ve tamamen objektif olacağı yönünde ifadeler beyan etmesinin yerine mülakat sistemindeki kriterleri kamuoyuna açıklayarak şeffaf bir uygulama ile uluslararası kriterler belirlemesi mülakat sistemi üzerindeki şüpheleri kaldıracaktır.

Milli Eğitim Bakanlığının resmi verilerine bakıldığında 110 bin öğretmen açığı bulunmakta. Ama yakın bir zamanda gerçekleşecek olan 25 bin öğretmen atamasında da kullanılacak olan mülakat/sözlü sınav kriterinin nasıl uygulanacağı noktasında uluslararası objektif kriterlerin olmadığı net bir şekilde görülmektedir. Bu mülakat sisteminin tamamen bakanlığın kontrolünde olmasından ötürü adil bir sürecin işlemeyeceği, atama bekleyen 440 bin öğretmen kadar beni de endişelendirmektedir.

Öğretmenlerimizin bir an önce atanması ve bu atamalarda sadakate ya da biata göre değil liyakate göre atanması, öğretmenlik mesleğinin onuruna yakışır bir uygulama olacaktır.

Bakın, TEOG'la ilgili belirsizlikler hâlâ giderilememiştir. Öğrencilerin liselere nasıl ve hangi kriterlere göre gireceği hâlâ belirsizdir. Bu belirsizliklerin kaldırılarak eğitim sistemimizin düzeltilmesi adına daha rasyonel ve istikrarlı adımların atılması geleceğimiz olan çocuklarımız adına büyük önem arz etmektedir.”