HESSEN Türk-Alman Eğitim Platformu Hochschule Rhein Main Eğitim Fuarı’na katıldı

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ HESSEN TÜRK-ALMAN EĞİTİM PLATFORMU VE EĞİTİM FUARI’NA KATILDI

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve beraberindeki heyet, 29 Ocak 2017 tarihinde Frankfurt Başkonsolosluğu ve HESSEN Türk-Alman Eğitim Platformu tarafından Almanya Hochschule Rhein Main’de düzenlenen Eğitim Fuarı’na katıldı.

HESSEN Türk-Alman Eğitim Platformu ve Eğitim Fuarı’nda, Türk kökenli öğrenci ve gençlerin eğitimde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm yolları ele alındı. Ayrıca eğitimin önemi veliler, öğrenciler, öğretmenler ve işverenlere anlatılarak birlikte çözüm yolları arandı.

Türk ve Alman Yükseköğretim Gelenekleri Eğitim Alanında Birleşiyor

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak HESSEN Türk-Alman Eğitim Platformu ve Eğitim Fuarı’nda yaptığı konuşmada, Türk ve Alman yükseköğretim geleneklerinin araştırma ve öğretim alanlarında birleştirilmesine ve iki ülke arasındaki bilimsel, iktisadi ve kültürel işbirliğine önemli katkılar sağlanacağını belirterek, “Karşılıklı işbirliği çalışmaları her geçen gün artıyor. Bunun sonucunda akademik ve kültürel bağlar kurma, uluslararasılaşma, akademik işbirliği, eğitim ve araştırmada mükemmellik konularında çalışmalar yapma ve ortaklıklar geliştirme konuları ön plana çıkıyor. Bologna süreci Avrupa Yükseköğretim Alanını oluşturmak için akademik konularda standartlar geliştirmek ve ayrılıkları en aza indirgeyerek eğitim sistemlerini denk ve birbiriyle tam uyumlu hale getirmek için ortaya konan reform sürecidir” dedi.

Türk Öğrenciler En Donanımlı Şekilde Yetişmeli

İstanbul Üniversitesi’nin uluslararasılaşma hedefleri doğrultusunda, dünyadaki yükseköğretim kurumları ile işbirliğini güçlendirmek ve değişim programları kapsamındaki imkânları arttırabilmek için bu gibi organizasonların büyük önem taşıdığını ifade eden İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Türk öğrencilerin eğitimleri sırasında en donanımlı şekilde yetişmeleri çok önemli. Üniversitelerimizden diploma alan gençlerimizin herhangi bir ülkede öğrendiği mesleği rahatça uygulamalarını sağlayacak donanım ve diplomalarla mezun etmeliyiz. Bu ancak uluslararası bir bakış açısı, düşünce tarzı ve diplomaların uluslararası tanınırlığı ile mümkün olabilir” şeklinde konuştu.

Üniversite Faaliyetleri İçinde Uluslararasılaşma En Üst Sırada Geliyor

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi Yurtdışından ve Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’nın (İÜYÖS) olabildiğince geniş bir coğrafyada yapılarak uluslararasılaşma politikasını genişletmeyi hedeflediklerini söyledi ve konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “İÜYÖS 2017 yılında toplam 71 merkezde yapılacak. Almanya’da ise bu yıl İÜYÖS Köln, Münih, Belin, Mannheim ve Hamburg olmak üzere 5 şehirde gerçekleştiriliyor. İstanbul Üniversitesi’nde 157 farklı ülkeden 7 bin 700 uluslararası öğrenci eğitim görüyor. Öğrencilerin temsil ettiği fikirlerle üniversitemizi geliştirme ve zenginleştirmenin sevincini yaşıyoruz. İstanbul Üniversitesi’nde eğitim ve araştırma faaliyetlerini sanayi ile kol kola gerçekleştiriyoruz. Geliştirilen yeni ürün ve hizmetler ise küresel birer marka haline geliyor. Türkiye’nin en köklü ve donanımlı teknokentlerinden biri olan üniversitemizin teknokentinin geliştirilmesinin yanı sıra üniversitenin sanayi ile entegrasyonu ve kuramın uygulama ile etkileşim içinde olması bizim için öncelikli konular arasındadır.”

HESSEN Türk-Alman Eğitim Platformu ve Eğitim Fuarı’nda öğrencilere İstanbul Üniversitesi heyeti tarafından İstanbul Üniversitesi’nin tarihçesi, tarihi binaları, fakülte, enstitü, yüksekokul ve birimleri, sosyal, sportif, barınma ve burs olanakları hakkında bilgi verildi. Ayrıca İÜYÖS hakkında öğrencilere detaylı bilgi aktarıldı.

Fuara katılan İstanbul Üniversitesi heyetinde İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Prof. Dr. Ergün Yolcu, İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ceyhan Kandemir, Yrd. Doç. Dr. Ümit Sarı ve Yrd. Doç. Dr. Onur Akyol yer aldı.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü -BGHABER