İsmet Koçyiğit'in Yerli Kavunları

Çiftçi  Koçyiğit  Yerli Tohum Mucizesi'ni anlattı.

Bandırma Aksakal da çiftçilik yapan İsmet Koçyiğit'i tanıyorsunuz. Önceki dönem İl Genel Meclisinde CHP yi temsil eden halkın  vekili olarak Balıkesir'de Meclisin tozunu attırıyordu.  Çiftçi olması nedeniyle nerdeyese her toplantıda üretici çiftçi ve köylerin sorunlarını  merkeze iletilmesinde onun olduğu dönem gibi hiç görülmedi. Nitekim bugün baktığımızda aynı iktidar aynı muhalefet  ama çiftçilerle kırsalla  ilgili, bağlı olarak  kentlerle ilgili hiç bir sorun dile getirilmediği  "halkın çıkarları"adına  çözüm üretilmediği sanki  muhalefetle gizli bir konsensüle ne şiş yansın ne kebap bu dönemde böyle geçsin durumu gözleniyor ya.

İsmet Koçyiğit  partisinin  onu "NADAS'a" almasından  sonra ; son birkaç yıldır  zamanını kendi tarlasında ürettiklerini kendi emeğiyle  pazarlamakla geçiriyor. Yine üretiyor yani. Geçtiğimiz dün sahilde Bandırma siyasetinin  dedikodu kazanının kaynatıldığı  Durak Büfe'de oturuken aniden geldi. Her zaman ki gibi  yüzünde  samimi neşeli bir yüzle selam verdi nasırlı elleriyle tokalaştık, oturdu. 

Koçyiğit'in başına bu yıl ilginç bir şey gelmiş. Anlattı.   Bu yıl  buğday ekmiş  biçmiş  ama  aynı tarlada bir önceki yıl kavun ektiği  yerlerde  buğday hasadı yapılmasından sonra anıızn içinden kendiliğinden yüzlerce kavun'un çıkmış.

 Koçyiğit " Bu bir mucize aslında bu bereketli toprakların kendine has mucizesi .Yerli tohum mucizesidir bu.  Geçen yıl  buğday ekip biçmeme rağmen daha  önceki yılda ektiğim kavunların KÖKLERİNDEN  anız arasından kendiliğinden kavun  fışkırdı. Bir lezzet inanılmaz. Tesadüfen  görünce hayretler içinde kaldım. Benzer şeyler anlatmışlardı yaşayarak gördüm. Bir traktör kavun aldım tarladan  . El tohumundan olmazdı bu. Yerli tohumumuz gibi dünyada yok ama ne yazık ki onu da bitirdiler. Bu kavunların lezzeti eşi benzeri yok. " diye konuştu.

Koçyiğit " Bir terslik var aslında kentlerde oturanların, şehirlilerde yaşayanların   kırsalda çiftçilerin derdiyle  daha çok ilgilenmesi gerekir. Köylünün ektiği biçtiği direk onları ilgilendiriyor çünkü tüketen onlar. . Çünkü köylü, onlar için üretiyor. Sağlıklı üretiyor hemde. Bakın benim üretimimin ne kadar sağlıklı olduğunu  kavunun lezzetinden  belli zehir yok  destek kimyasal  katkı yok ..

Koçyiğit kırsalın ne durumda olduğunu en iyi gözlemleyen  dar gelirli küçük üretici çiftçilerin derdini en iyi anlatan olarak bilinir.  Laf lafı açıyor .Anlatıyor.

" Kimse köylerde oy verdiği partiden memnun değil. Hele AK Parti'ye oy verenler hiç memnun değil . Fakat oy verecek parti yok ortalıkta onlara göre .  Ve  hangi parti olursa olsun  şimdi oy almak çok kolay. Geçenlerde eski arkadaşlar geldi  böyle böyle söyledim bakın . Benim için önemli olan halkımızın çıkarı. Köylere seçimler öncesi gelip kahvelerde üç beş kişiyi karşına alarak konuşan Laklakçıları yalakaları değil  güvenilir insanları seçsinler. Güvenilir insanlar güvenilir politikalar üretir. Güvenilir insanları bulun seçin.
.İnsanlar güvenip oy verecek yer bulamıyor. Köylü olmazsa gıdamız olmaz. Anlatmalıyız.  Köylülerin sorunlarına önce  kentliler sahip çıkacak. Sahip çıkılmazsa aç kalırız . Şehirlerde yaşayanlar tarımda sorun olduğunun farkında değil. Havadan sudan işlerle havanda su dövülmez. Gerçekler ortada. Çiftçiye para değil  üretirken tam destek vereceksiniz. Bu memleket üretecek. Dışardan ürün alan değil ürün satan ülke olacağız yeniden .Bizde petrol yok ama yüzlerce petrolden kıymetli değerlerimiz var.

Ayağa kalkamyı bekliyoruz."

Dedi Koçyiğit meşhur acı salçasını getirdi özel yapım.

Tabii ki  pahalı biraz ama el emeği, gerçek doğal . Olacak o kadar.

BANDIRMA GERÇEK . MEHMET LEVENTOĞLU