Jandarma'dan Çevreye, Atık Kimyasal Madde Dökenlere Operasyon

Balıkesir'de çevreyi kirleten bir şahıs jandarma tarafından tespit edilerek hakkında yasal işlem başlatıldı.
Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı unsurlarınca icra edilen "Önleyici Kolluk Faaliyetleri" esnasında;
Altıeylül ilçesi Kabaklı ve Dereçiftlik mahalleleri arasında bulunan Orta Tepe mevkiindeki merada üç ayrı yere atık kimyasal madde (kuru toz boya) döküldüğü görülmüştür.
Anılan yerde yapılan incelemeler sonucunda; atık kimyasal maddelerin taşınmış olduğu çuvalların üzerinde Kocaeli Gebze Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren …….Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. etiketlerinin olduğu görülerek bu etiketler üzerinde yazılı olan barkot numaraları tespit edilmiştir.
Kocaeli Gebze Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren …….Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile irtibata geçilerek meraya dökülen atık kimyasal maddelerin taşınmasında kullanılan çuvallar üzerinde yazılı olan barkot numaraları bildirilerek bu ürünlerin nereye satışının yapıldığı sorulmuş ve anılan şirket tarafından Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ……. Ticaret ve Sanayi A.Ş.ne satışının yapıldığı bildirilmiştir.
Elde edilen bilgi doğrultusunda yapılan araştırma sonucunda; Altıeylül ilçesi Kabaklı ve Dereçiftlik mahalleleri arasında bulunan Orta Tepe mevkiindeki meraya üç ayrı yere üç traktör römorku atık kimyasal maddenin (kuru toz boya) Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ……. Ticaret ve Sanayi A.Ş.'de depo sorumlusu olarak görev yapan C.K. isimli şüpheli tarafından kendisine ait traktör ile getirilerek döküldüğü tespit edilmiştir.
Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bilgi verilerek meraya dökülen atık kimyasal maddelerden numune alınması ve atık kimyasal maddelerin meradan kaldırılması sağlanmıştır.
Adli makamların talimatıyla bu olayla ilgili olarak C.K. isimli şüpheli hakkında "Çevrenin Kasten Kirletilmesi" suçundan yasal işlem başlatılmıştır.

BALIKESİR VALİLİĞİ \ BANDIRMA GERÇEK