Kadın İşçiler Fabrikayı İşgal Etti

Kadın İşçilerden işten çıkarılan arkadaşlarına destek.

Toplu iş sözleşmeleri esnasında  19 u kadın 20 işçinin işten çıkarılması üzerine fabrikada çalışan kadın işçiler fabrikada direniş başlattı. Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bulunan Prettl Endüstri Sistemleri fabrikasında, Türk Metal Sendikası tarafından sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine 19'u kadın 20 işçi işten çıkarıldı. Bunun üzerine 200 kadın işçi üretimi durdurarak, fabrikayı işgal etti. Çerkezköy Pretry Endrüstri fabrikasında gerçekleşen olayda kadın işçiler işinden haksız çıkarılan işçi arkadaşlarının haklarının geri verilmesi ve tekrar işine dönmesi için sonuna kadar direneceklerini açkladılar. Sayıları 200 e varan kadın işçiler haksız işten çıkarmalara karşı sonuna kadar direneceklerini ifade ederken Birleşik Metal İş e bağlı işyeri toplu iş görüşmeleri devam ediyor.Fabrikada üretim durdu.

Türk Metal Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, işçilerin eylemini, 22 Mart’ta sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu: “Yıllardır yetkili olduğumuz Çerkezköy Prettl Endüstri Sistemleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. işyerimizde sözleşme görüşmelerimizdeki işverenin (Genel Müdür Çetin Çetin) uzlaşmaz tavrına karşı 20 üyemiz temsilcimiz de dahil haklı ve geçerli bir sebep olmaksızın işten çıkarmasına karşı arkadaşlarımız demokratik tepkilerini ortaya koyarak üretimden gelen güçlerini kullanıyorlar.” 

İşten atmaları “sözleşme sürecinde dirençlerini kırmak için yapılan bir hareket” olarak değerlendiren işçiler de, sosyal medya üzerinden, “Haklı taleplerimizi alana dek mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Tüm Türk Metal ailesini ve duyarlı vatandaşlarımızı Prettl çalışanı kardeşlerimizle dayanışmaya çağırıyoruz” dedi. 
 

BANDIRMA GERÇEK - BİRLEŞİK METAL -İŞ