Kapitalizmin Ayak Oyunları

"Yani küçükbaş hayvan üreticileri yünü satamadığı için atarken sizin yün ürünlerine pahalı ulaşmanız garip değil mi?" 

KAPİTALİZMİN AYAK OYUNLARI 

    Artık ufak ufak bahar geldi. Hayvancılığın en keyifli olduğu dönemler çok yakın artık. Yemyeşil uçsuz bucaksız meralar koyun ve keçilerimizle dolacak inşallah. 

     Bahar ayının bir özelliği de küçükbaş hayvancılık adına kırkım döneminin de başlangıcıdır. Bütün kış boyunca uzayan yünler artık yavaş yavaş kesilecek.

      Peki sayın okuyucularım bu yünler ne olacak biliyormusunuz? Büyük bir çoğunluğu yakılacak yada çöpe atılacak evet evet yanlış duymadınız yakılacak belki bu duyduğunuz sizi şaşırttı yada inandırıcı gelmedi ama gerçek bu her yıl kırkılan yünlerin büyük çoğunluğu ya alacak insan bulunmadığı yada para etmediği için yakılıyor. Şu an yünün fiyatı kırkım ücretini karşılamıyor biliyormusunuz? 

       Peki sizin yün ürünlere ulaşımınız ne durumda? Hemen ben söyleyeyim size neredeyse hiç yok.Yün ürünler yerine yarı fiyatına olan yün görünümlü naylon ürünler kullanıyorsunuz. Giydiğiniz kazak, atkı yada eldiven yada üzerine bastığınız halı yada üzerinize örttüğünüz yorgan yada bahtaniye yün gibi görünüyor olabilir size ama değil bildiğiniz naylon çakmak tutsanız bir anda alev alıp büzüşecek naylon neden peki neden? Çünkü yün pahalı yün ürünlerin maliyeti pahalı dolayısı ile sizin ulaşabileceğiniz son ürün size pahalı sunuluyor.

     Peki sizce de bu işte bir tuhaflık yok mu? Yani küçükbaş hayvan üreticileri yünü satamadığı için atarken sizin yün ürünlerine pahalı ulaşmanız garip değil mi? 

     Bir oyun oynanıyor dostlar gerçekten büyük bir oyun Türk milletinin benliğini unutmasını isteyenlerin oynadığı ve hiç bir ayrıntı nın atlanmadığı büyük bir oyun. bir milli servet ticari olarak değersiz kabul edilip çöp olurken son derece sağlıksız ürünlere insanları mecbur kılan büyük bir oyun.

      Burdan çağrıdır idealist fabrikatörlerimize bu ham maddenin atılmasına engel olun bozun bizi bu düzene mahkum eden oyunu. 
Bir çağrıda sizlere aldığınız ürünlerin neyden üretildiğine dikkat edin ve yün tercih edin.

Mehmet Metin CANER- 03-03-2018 -BANDIRMA - KAYACIK