Karacabey'de Soğan Bereketi. Rekor Üretim

Tarım ambarı Bursa-Karacabey'in marka haline gelen sebzesi soğan hasadının sonuna gelindi. Bu yıl Suriyeli emekçilerinde dahil olduğu hasatta rekor üretim oldu fiyatlar düşecek.

Yemeklerde eriyen tek yerli soğanın Karacabey soğanı olduğu için Dünyanın en lezzetli soğanının Karacabey'de üretildiği iddia edilirken  soğan hasadı bu yıl üreticilerin yüzünü güldürdü. Geçen yıla nazaran daha fazla ekim yapılan soğan, tarladan çıkışı kilosu 1 ila 1,5 TL arasında. Karacabey Ovasında şimdiye kadar  40 Bin ton civarında ürün hasadı yapıldı. Mayıs ayından başlayan soğan hasadının  Temmuz ayı sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.

 Beş aşamadan oluşan soğan üretiminin, kesim, dolum, dikim, yükleme aşamaları ve  lojistik sevkiyattan sonra tüketim yerlerine  ulaştırılırken tarlada 1 TL olan soğan fiyatının Depolama ve Nakliye maliyetinin yüksek olması nedeniyle tezgah fiyatının değişkenlik gösterdiği belirtildi.  Karacabey de de diğer tarım ürünleri üretiminde olduğu gibi  Güneydoğu'dan mevsimlik olarak çalışmaya gelen ve bu yıl  Suriyeli işçilerininde yoğun olarak  dahil olduğu gözlenen işçilerce  hasat işlemleri kavurucu sıcağın altında gerçekleştiriliyor.

BANDIRMA GERÇEK -11-07-2019 - EDİT :MEHMET LEVENTOĞLU Görsel Temsilidir-