Manyas Don Kazakları Romanı Yazarı Salim Nizam Ömer Seyfettin'i Yazıyor

Manyas Don Kazaklarının göçlerini konu alan başarılı romanı "Son Kazak Kocagöl’"le ses getiren Gönenli eğitimci yazar Salim NİZAM, Ömer Seyfettin’in biyografik eserini yazıyor.

Ömer Seyfettin’in ölümünün 100.yılında ülke çapında gerçekleştirilecek olan Yaşayan Ömer Seyfettin 2020 Projesi için Ömer Seyfettin’in romanını yazmaya başlayan yazar, Ömer Seyfettin’le ilgili araştırmalarıyla tanınan Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nazım Hikmet POLAT, Trakya Üniversitesi’nden Prof .Dr. Recep DUYMAZ ’dan, Balıkesir Necati bey Üniversitesi’nden Ali DUYMAZ’ dan akademik anlamda destek ve yardım alıyor.

Şu sıralar Ömer Seyfettin’le ilgili araştırmalar yapan yazar, Türk Edebiyatı’nda,2005 Yılı Ömer Seyfettin Hikâye Ödülü,2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Hikâye Ödülü gibi birçok hikâye ödülünün sahibidir.

TRT Belgesel Kanalı’nda Manyas Kocagöl de yaşayan Don Kazakları’ yla ilgili belgesel program yapan yazarın toplam 5 romanı bulunuyor. Şu sıralar babasının hayatını anlattığı "Kırmızı Minibüs" adlı romanı çıkacak olan Salim NİZAM, Ömer Seyfettin için her şeyi yapmaya hazırım diyerek konuyla ilgili şunları söyledi:“ Ben Gönen’de Doğdum, diyen ve Gönen’in tanıtımına katkı sağlayan Ömer Seyfettin’i yazmaktan heyecan ve gurur duyuyorum. İsterim ki Ömer Seyfettin romanıyla öğrenciler Ömer Seyfettin’i daha iyi tanısınlar ve anlasınlar. Tek dileğim Ömer Seyfettin’in Gönen’de doğduğu evin müzeye dönüştürülerek kültür turizmine kazandırılması ve Ömer Seyfettin’in hikâyelerinde geçen kahramanların heykellerinin şehrin caddelerini süslemesidir. Türkiye’nin her yerinden Çanakkale’ye giderken öğrencilerimizin Ömer Seyfettin’in doğduğu evi ve yaşadığı şehri görmeleridir. Gönen imizin bunu başaracağına inanıyorum.

BANDIRMA GERÇEK - http://www.gonenpostasi.net/gonenli-yazardan-omer-seyfettin-romani/