Manyas Gölünü Kirleten Sığırcı Deresine Biyolojik Arıtma İsteniyor

Seçim atmosferinden çıkamayan Türkiye'de yıllardır çözüm bekleyen sorunlara neşter vurulamıyor. Avrupa Birliği tarafından A Sınıf Diplomayla ödüllendirilen Kuşcenneti Milli Parkı Manyas gölüne akan ağır atık sularla kirletilen derelerin tehdidi altında .  Bandırma’nın Doğruca Mahallesi’nin içinde gelen Sığırcı Deresi’nde 1 haftadan bu yana devam eden kötü koku mahalle sakinlerini de isyan ettirirken ağır atıkların boşaltıldığı dere Manyas gölüne akması nedeniyle Kuşcenneti Milli Parkı'nda doğal yaşam  büyük tehdit altında. 

.Bandırma Olay Haber sitesinde yer alan habere göre yaşanan bu gelişmelerin ardından, Balıkesir İl Çevre Müdürlüğü Sığırcı Deresi’nden su numuneleri aldı. Edincik Jandarma Karakol Komutanlığı ise olayla ilgili inceleme başlattı. Kötü konunun bölgede bulunan çiftliklerden hayvan dışkılarının kontrolsüz olarak dereye salınmasından kaynaklandığı öne sürülüyor. Balıkesir İl Çevre Müdürlüğü tarafından yapılacak tahliller sonrasında Sığırcı Deresi’ni kirleten tesislere idari para cezası verileceği öğrenildi.

Doğruca (Debleke Köyü)Mahallesi’nin de içinden geçen Sığırcı Deresi, bünyesinde Avrupa Birliği tarafından A Sınıf Diplomayla ödüllendirilen Kuşcenneti Milli Parkını da barındıran Manyas Gölüne dökülüyor. Kirliliğin Milli Parktaki hayvan popülasyonunu da olumsuz yönde etkileyeceği dile getirilirken sosyal medyada konuya duyarlı vatandaşlar  kesilen cezaların sorun çözmeyeceğini  aksine çiftçi ve üreticilere ağır yük getireceğini iddia ederken ,hayvancılık ve tarım yapan çiftçilerin ağır ekonomik şartlarda arıtma tesisi kurmasının beklenemeyeceğini  bu konuda mutlaka devletin ve Büyükşehir Belediyesinin acil olarak Sığırcı deresi mecraında kirli suların  göle dökülmeden biyoljik arıtma tesisi kurulması  yönünde teşebbüslere girmesi gerektiği yönünde düşüncelerini  ifade ettiler.  

BANDIRMA GERÇEK - 09-05-2019