Manyas Kuş Cennetinde Üreme Dönemi Başladı

ÜLKEMİZİN İLK VE TEK A SINIFI DİPLOMALI MİLLİ PARKINDA ÜREME ZAMANI…
70'E YAKIN KUŞ TÜRÜ  ÜREME DÖNEMİ İÇİN KUŞ CENNETİ MİLLİ PARKI'NI TERCİH EDİYOR…
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün koruması altında bulunan ve ülkemizin ilk ve tek A sınıfı diplomalı milli parkı olan Kuş Cenneti Milli Parkı'nda üreme zamanı başladı. 70'e yakın kuş türü ise üreme zamanında Kuş Cenneti Milli Parkı'nı tercih ediyor.
Balıkesir’in Bandırma ve Manyas ilçeleri sınırları içerisinde 24.047 hektar alan üzerinde yer alan Kuş Cenneti Milli Parkı Avrupa Konseyince 1976 yılında A Sınıfı Diploma ile ödüllendirilmişti. Ülkemizin ilk ve tek A Sınıfı Diplomalı alanı Kuşcenneti Milli Parkı'nda ise üreme dönemi başladı.
Tepeli Pelikanların Ürediği En Önemli Alan
Ana kaynak değerini su kuşlarının oluşturduğu Kuşcenneti Milli Parkı, Asya-Avrupa-Afrika kıtaları arasında ana göç yolu üzerinde bulunuyor. Üç kıtanın su kuşları açısından hayati öneme haiz olan Kuş Gölü özellikle tepeli pelikanların ürediği en önemli alan olma özelliği taşıyor.
70'e Yakın Kuş Türü Üreme Döneminde Milli Parka Geliyor
Tepeli pelikanlarla beraber kaşıkçı, gri balıkçıl, erguvani balıkçıl, çeltikçi, küçük karabatak, küçük akbalıkçıl, alacabalıkçıl, sığır balıkçılı, gece balıkçılı, üveyik, ishak kuşu, alaca ağaçkakan, çulha kuşu, bülbül gibi 70'e yakın kuş türü milli parkı ilkbaharda üreme alanı olarak tercih ediyor.
Yıl içerisinde toplam 266 kuş türünün beslenme ve barınma için kullandığı milli parkta üreme dönemi hava şartlarına göre Şubat ayı başında başlıyor ve Temmuz ayı sonuna kadar yumurtlama ve yavru büyütme dönemleri olarak devam ediyor.
Milli Parkı Yılda 40 ila 60 Bin Kişi Ziyaret Ediyor
Kuş Cenneti Milli Parkı'nın yılda ortalama 40 ila 60 bin arasında ziyaretçiye ev sahipliği yaptığının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise "Milli parkta bulunan ziyaretçi merkezi, kuş tahnit müzesi ve kuş gözlem kulesi ile misafirlerimize kuş türleri hakkında bilgilendirmeler yapılıyor ve ziyaretçilere kuş gözlem imkânı sunuluyor" dedi.
Üreme Döneminde Kuşlar Seslere Karşı Daha Hassas
Milli Parka gelen ziyaretçileri de ikaz eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu "Üreme dönemi kuşlar açısından her türlü sesli ve görsel etkiye karşı en hassas olunan zaman dilimi olduğundan, alana gelen ziyaretçilerin üreme dönemindeki kuşları rahatsız etmeden alanın keyfini sürmeleri gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.
A Sınıfı Diploma Nedir?
Diploma uygulaması ilk kez 1965 yılında Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından kabul edilen bir uygulamadır. Uygulamanın maksadı; bilimsel, kültürel, estetik ve/veya rekreasyonel özelliği sebebiyle, özellikle Avrupa açısından korunması gerekli uluslararası değere sahip alanlar veya sitlerin bir "Avrupa Diploması" ile ödüllendirilerek korunmalarını sağlamak ve uluslararası tabiatı koruma çalışmalarını teşvik etmektedir. 
A Sınıfı Diploma ile alanın mutlak koruma altında olduğu, bütün insan etkinliklerinden arındırıldığı ve ancak bilimsel maksatlı araştırmalara özel izin verilerek girilebilen alanlar olduğu tescil edilmiş olmaktadır. A sınıfı diplomaya ilaveten 1998 yılında Kuş gölünün tamamı Ramsar alanı olarak ilan edilmiştir.
Haberle alakalı görüntüye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://bit.ly/2I0zXGR