Marmara Adası'nda Orman Yangını Yerleşim Yerlerini Tehdit Ediyor

Marmara Adası’nda yerleşim yerlerini tehdit eden orman  yangını kontrol altına alınması için büyük çaba sarfediliyor. Erdek'ten hareketle Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye araçları gemiyle Marmara adasına ulaştı. İtfaiye araçlarının adaya intikalı İçin Büyükşehir  Beledıyesi  İstanbul'dan Ali Tahaç adlı Ro-Ro gemisini kiraladı.
Balıkesir'in Marmara Adası'nda çıkan ve kontrol altına alındığı haberi alınan  ancak rüzgar nedeniyle devam eden orman yangını endişe yaratıyor. Bir evin bahçesinde yaprakların yakılmak istenmesi esnasında ormana sıçradığı  ancak öncelikle yüksek alanda ot  ve çalı yangını şeklinde başlayan ancak büyümeden müdahale edilemediği için  hızla yayıldığı  iddia edilen  yangında şiddetli  Rüzgarın yön değiştirmesiyle  kontrol etmek için yoğun çaba sarfediliyor. Çok sayıda  evin alevlerin arasında kalarak yandığı belirtiliyor, yoğun duman nedeniyle yaşam tehlikesi geçiren çok sayıda ev sahibi ve misafir olarak kalan vatandaşlar evlerini tahliye etti. Erdek'ten takviye gelen araçlarla yangın söndürme ve soğutma çalışmaları  sonuç verdi yangın kontrol altına alındı ancak  sert esen rüzgar nedeniyle  çalışmalar sürdürülüyor. Yangınların sabotaj olduğuna dair söylentilerinde olduğu bilgisi vatandaşlarca paylaşılırken  vatandaşların yangın ihbarlarında hassas olunması isteniyor.

Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy'un yangın haberi almasına rağmen yangını büyümeden önlenmesi için ciddiyetle takip etmediği iddia edildi.

BANDIRMA GERÇEK - 11 - 08 - 2019  SERHAT OZAR